Mężczyzna, który podczas moskiewskiej demonstracji poparcia dla Aleksieja Nawalnego rzucił się z pięściami na OMON-owców, jest Czeczenem – twierdzą rosyjskie media. Nagranie jego bójki z przeważającymi siłami policji zrobiło furorę w Internecie. Sprawą zainteresowały się władze Czeczenii włącznie z Ramzanem Kadyrowem.

W sobotę w sieci pojawiło się wideo nakręcone na Placu Puszkina w Moskwie podczas demonstracji poparcia dla Nawalnego. Na nagraniu widać, jak młody człowiek o „wyglądzie kaukaskim” walczy wręcz z kilkoma naraz funkcjonariuszami OMON-u uzbrojonymi w pałki. W pewnym momencie młodzieniec upada a tłum oddziela go od sił bezpieczeństwa. Nagranie zdobyło wielką popularność w sieci. Internauci żartowali, że mężczyźnie włączył się „tryb berserka”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według kanału Baza młodzieńca rozpoznano – ma być to 20-letni Sajd-Muchamad Dżumajew pochodzący z Czeczenii studiujący w Moskwie. Mężczyzna ma obecnie się ukrywać. Baza podała, że ​​policja odwiedziła już krewnych Dżumajewa w Czeczenii. Mężczyzna miał skontaktował się z rodziną i powiedzieć jej, że na wiecu w Moskwie ktoś uderzył go w głowę, a kiedy odzyskał przytomność, w amoku zaczął walczyć z OMON-owcami. Krewni Dżumajewa mieli powiedzieć policji, że Sajd-Muchamad nie był powiązany z opozycją i nie chodził na jej wiece.

Głos w tej sprawie zabrał deputowany Dumy i doradca przywódcy Czeczenii Adam Delimchanow. Opublikował on apel do Dżumajewa, w którym w ojczystym języku wezwał go do ujawnienia się czeczeńskim władzom. Obiecał też w imieniu Ramzana Kadyrowa, że jeśli poszukiwany przyzna, że nie podziela poglądów Nawalnego, pomoże mu „rozwiązać sprawę” z rosyjskimi władzami.

„Ale jeśli nagle popierasz ich poglądy, to idź naprzód, idź z nimi do końca, a my będziemy wiedzieli, jak z tobą postępować” – podsumował doradca przywódcy Czeczenii. Delimchanow nazywał Nawalnego i popierających go Rosjan „diabłami popierającymi małżeństwa osób tej samej płci”.

Jak podaje Interax, Delimchanow powiedział także, że Ramzan Kadyrow „obiecał przyjrzeć się sytuacji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w sobotę w wielu miejscowościach w Rosji odbyły się manifestacje poparcia dla aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rosyjska policja zatrzymała prawie 3,5 tys. osób.

Kresy.pl / meduza.io / svoboda.org / interfax.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz