Media: Rosjanie weszli do Azowstalu

W środę Rosjanie wdarli się do zbombardowanej i ostrzeliwanej fabryki Azowstal – podał portal Ukraińska Prawda. Na terenie fabryki nadal znajdują się uwięzieni cywile. W Azowstalu toczą się ciężkie walki.

Portal Ukraińska Prawda podaje, że drugi dzień z rzędu wojska rosyjskie szturmują fabrykę Azowstal w okupowanym Mariupolu. Na terenie fabryki nadal znajdują się uwięzieni cywile.

Szturm rozpoczął się we wtorek 3 maja, po częściowej ewakuacji z zakładu ludności cywilnej. W środę Rosjanie wdarli się do zakładu, który był wcześniej bombardowany i ostrzeliwany – podaje medium. W Azowstalu toczą się ciężkie walki.

Jak podawaliśmy, zastępca dowódcy pułku Azow poinformował we wtorek, że rosyjskie wojska przypuściły szturm na bronione przez Ukraińców zakłady Azowstal w Mariupolu.

Swiatosław Pałamar ps. „Kałyna” przekazał, że trwa intensywny szturm rosyjskich wojsk na ostatni punkt obrony Ukraińców w Mariupolu.

„Wskutek tych przestępczych działań zginęły dwie cywilne kobiety a około 10 cywilnych osób otrzymało zranienia różnego stopnia” – powiedział Pałamar. Zastępca dowódcy pułku Azow nie podał, czy były straty wśród wojskowych.

Przypomnijmy, że w niedzielę doszło do ewakuacji do kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża ponad 100 cywilów, którzy opuścili Azowstal. Ewakuacja odbywała się pod egidą ONZ i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

W sobotę Ukrinform podawał, że na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu wciąż znajduje się łącznie około 1000 cywilów i żołnierzy, z czego około 60 proc. stanowią ranni. Rosjanie oficjalnie podważają informacje co do liczebności cywilów, twierdząc, że jak dotąd na ich wezwania do wyjścia z ukrycia i udania się tzw. korytarzami humanitarnymi w bezpieczne miejsce, w zasadzie nikt z cywilów nie odpowiadał.

Mariupol został oblężony przez Rosjan już na początku marca. Ostatnim punktem oporu żołnierzy pułku Azow oraz ukraińskiej piechoty morskiej są znacznych rozmiarów zakłady Azowstal. Rosjanie ponad tydzień temu szacowali liczebność obrońców na około 2 tys. ludzi.

pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz