Rekordowa liczba firm wpadła w 2022 roku w niewypłacalność – ponad 2,7 tys. Niewiele z nich ogłosiło jednak upadłość. Puls Biznesu zwraca uwagę, że większość starała się ratować poprzez wniosek do wierzycieli o restrukturyzację zadłużenia. Rzeczpospolita podkreśla, że ich liczba wzrosła w ub. roku aż o 30 proc.

Jak wskazuje Puls Biznesu (PB), “nie potwierdziły się czarne wizje niektórych ekspertów wieszczących tsunami upadłości przedsiębiorców”. W ubiegłym roku sądy potwierdziły ich rekordowo mało, jedynie 360. Zdecydowanie większa liczba firm znalazła inne rozwiązanie – restrukturyzację zadłużenia – napisał dziennik w środę. O taką możliwość poprosiło wierzycieli 2379 firm – wynika z danych, na które powołuje się medium.

“Z drugiej strony rekordowo dużo przedsiębiorstw uciekło w stronę restrukturyzacji swojego zadłużenia. Łącznie w tamtym roku w niewypłacalność wpadło 2739 firm, najwięcej w historii” – podkreśla PB.

“Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania niewypłacalnych firm postępowaniem restrukturyzacyjnym, którego celem jest zawarcie układu z wierzycielami. Dzięki temu można uniknąć bankructwa. W 2022 r. zanotowano rekordowo dużo restrukturyzacji. To dowodzi atrakcyjności i skuteczności tej drogi ratunku” – komentuje sytuację Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), cytowany przez Puls Biznesu.

PB zwraca uwagę, że “w tamtym roku restrukturyzacje wręcz wystrzeliły i było ich o 26 proc. więcej niż w 2021 r. (1888)”. W 2020 r. odnotowano 800, w 2019 r. – 465.

Zobacz także: „Rz”: żywność będzie jeszcze droższa – cześć produktów może zdrożeć o 30 proc.

Z kolei “Rzeczpospolita” (Rz) podkreśla, że aż o 30 proc. wzrosła liczba ogłoszonych bankructw i niewypłacalności w 2022 r. Rz powołuje się na raport Coface. W 2023 roku może być jeszcze gorzej.

“W 2022 r. skończyły się rządowe tarcze pomocowe, za to warunki prowadzenia działalności gospodarczej znacząco się pogorszyły. Firmy zaczęły dobijać drastycznie rosnące ceny energii, inflacja, skutki wojny, wysokie koszty pracy, hamujący popyt ze strony konsumentów, spowolnienie gospodarki polskiej i europejskiej itd. Nic dziwnego, że liczba firm, które nie poradziły sobie w tak trudnych warunkach, okazała się rekordowo duża” – pisze Rz.

Zobacz także: Inflacja w Polsce na poziomie 17,4 proc. GUS podał nowe dane

pb.pl / money.pl / rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply