Polska i kraje bałtyckie wyrażają coraz większe obawy o przyszłość NATO i bezpieczeństwo Europy, informuje Die Welt. Możliwość wycofania wojsk USA oraz rozmowy Waszyngtonu z Moskwą budzą niepokój w krajach wschodniej flanki NATO w obliczu trwającej wojny na Ukrainie.
Dziennik Die Welt informuje, że Polska i kraje bałtyckie wyrażają rosnące zaniepokojenie możliwością podważenia artykułu 5. NATO przez Stany Zjednoczone. Obawy dotyczą ewentualnego wycofania amerykańskich wojsk z Europy, co wzmagają kolejne wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa oraz decyzje amerykańskich władz.
Dziennik zwraca uwagę, że dodatkowym źródłem niepokoju są rozmowy sekretarza stanu USA Marco Rubio z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem na temat potencjalnego „resetu” stosunków między Waszyngtonem a Moskwą. Tymczasem w połowie lutego sekretarz obrony USA Pete Hegseth, podczas wizyty w Polsce, wyraził zdecydowane poparcie dla relacji polsko-amerykańskich oraz pochwalił Polskę za inwestycje w obronność.
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia ze względu na swoje położenie geograficzne są szczególnie narażone na zagrożenie ze strony Rosji, zwraca uwagę Die Welt. W obliczu trwającej wojny w Ukrainie rośnie obawa, że potencjalna eskalacja działań wojennych mogłaby objąć terytorium NATO.
Spekulacje o możliwym wycofaniu wojsk amerykańskich budzą niepokój zarówno wśród decydentów, jak i opinii publicznej w Europie. Pojawiają się obawy o ewentualne negocjacje między USA a Rosją, które mogłyby odbyć się bez udziału Europy.
„Istnieją teraz znaki zapytania co do amerykańskiego zaangażowania. To niedobrze” – komentuje Jonatan Vseviov, sekretarz generalny estońskiego MSZ. Podkreśla on, że konieczne jest dalsze wspieranie militarne Ukrainy, nawet bez udziału USA. Jego zdaniem Władimir Putin nie zmienił swoich celów wojennych, które obejmują kontrolę nad Ukrainą i destabilizację europejskiego systemu bezpieczeństwa.
Marek Prawda, sekretarz stanu w polskim MSZ, zaznacza, że Europa powinna działać wspólnie na rzecz Ukrainy i wzmacniać własny przemysł obronny. „Nasze stanowisko jest takie, że Europa musi podjąć wspólne działania, aby zapewnić maksymalne wsparcie dla Ukrainy” – podkreśla Prawda. W jego opinii prezydent Francji Emmanuel Macron słusznie twierdzi, że Europa potrzebuje większej niezależności w kwestiach obronności i bezpieczeństwa.
Czytaj: Trump kończy rozmowy z Zełenskim – „nie chce pokoju”
dw.com/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!