Podczas spotkania z rosyjską śpiewaczką operową w Watykanie, papież Franciszek miał przyznać, że bardzo chciałby odwiedzić Rosję i jest przekonany, że do tego dojdzie. Dodał, że mógłby przyjechać „jako osoba prywatna”.

W piątek rosyjska „Nowaja Gazieta”, opozycyjna względem Kremla poinformowała o szczegółach dotyczących wizyty w Watykanie Swietłany Kasjan, pochodzącej z Gruzji rosyjskiej śpiewaczki operowej zaangażowanej m.in. w walkę o ochronę dzieci poczętych i w ruch antyaborcyjny. Papież Franciszek nagrodził ją za to orderem św. Sylwestra.

Podczas spotkania, które miało miejsce 24 lipca br., Rosjanka zaprosiła Ojca Świętego do Rosji. Papież przyjął je i przyznał, że chciałby odwiedzić ten kraj.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

„Chciałbym odwiedzić Rosję. Jestem pewien, że do tego dojdzie. I wówczas obiecuję odwiedzić panią w pani domu. I koniecznie wtedy udam się do opery, by posłuchać pani śpiewu” – cytuje papieża „Nowaja Gazieta”. Ponadto, miał on wyrazić nadzieję, że mógłby przyjechać do Rosji „jako osoba prywatna”. Wcześniej, jeszcze w lipcu o zaproszeniu papieża do Rosji przez Kasjan informował m.in. portal AsiaNews.

Według mediów, taka opcja jest mało realna, ponieważ papież, jako głowa państwa watykańskiego i zwierzchnik Kościoła katolickiego, do odwiedzenia Rosji potrzebuje oficjalnego zaproszenia ze strony jej władz, a także zgody Cerkwi prawosławnej.

Gazeta cytuje też kierownika Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, metropolitę wołokołamskiego Hilariona. Ten kierujący dyplomacją rosyjskiej Cerkwi duchowny uważa, że na przeszkodzie stoją antykatolickie nastroje „wśród wielu biskupów, duchownych i wiernych” w Rosji.

Przypomnijmy, że w czerwcu br. Rosyjski Kościół Prawosławny wypowiedział się negatywnie o możliwości pielgrzymki papieża Franciszka do Rosji, a zdaniem metropolity Hilariona, obecnie nie ma warunków do wizyty papieża w Moskwie.

„(…) wielu biskupów, duchownych i wiernych nie jest gotowych jego [papieża – red.] przyjąć” – powiedział wówczas rosyjski hierarcha. „Nie chcielibyśmy, aby nasze stosunki pogorszyły się z powodu tych nastrojów. Wolimy iść stopniowo, bez nagłych kroków”.

„Nowaja Gazieta” pisze, że papież Franciszek ugościł rosyjską śpiewaczkę w swoim domu, a także wręczył jej w prezencie fragment Całunu Turyńskiego. Kasjan obiecała, że dla przechowywania tej relikwii wybuduje w Moskwie kaplicę. Zaznaczyła, że nie będzie ona podlegać jurysdykcji ani Cerkwi, ani Kościoła katolickiego, lecz ma być otwarta dla chrześcijan wszystkich wyznań.

KAI za agencją Interfax, powołującą się na nuncjaturę apostolską w Moskwie podała, że w Rosji zdementowano doniesienia o rzekomej wizycie papieża w Moskwie 9 maja 2020 roku, z okazji obchodów 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Dwa miesiące temu prezydent Rosji Władimir Putin został przyjęty w Watykanie przez papieża Franciszka. Jak informowaliśmy, Ojciec Święty ponownie musiał czekać na rosyjskiego przywódcę ponad godzinę.

Gosc.pl/ Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz