Izrael może stać za atakami dronów w Iranie w nocy 29 stycznia – twierdzi The Wall Street Journal.

Jak poinformował w niedzielę portal The Wall Street Journal powołując się na anonimowych urzędników amerykańskich, Izrael może stać za atakami dronów w Iranie w nocy 29 stycznia. Izraelskie wojsko odmówiło komentarza w tej sprawie.

Amerykańska publikacja, powołując się na osoby zaznajomione z sytuacją, pisze, że Izrael mógł przeprowadzić atak dronami na irańskie przedsiębiorstwo obronne, ponieważ kraj ten wraz ze Stanami Zjednoczonymi szuka nowych sposobów na powstrzymanie nuklearnych i militarnych ambicji Teheranu.

Kilku innych amerykańskich urzędników odmówiło komentarza, twierdząc, że Waszyngton nie był w to zamieszany.

Rzecznik Pentagonu, generał brygady Patrick Ryder, powiedział również, że wojsko USA nie brało udziału w atakach na Iran i odmówił dalszych komentarzy w tej sprawie.

Atak nastąpił w czasie napięć między Iranem a krajami zachodnimi w związku z działalnością nuklearną Teheranu i jego dostawami broni na wojnę Rosji z Ukrainą, w tym dronów kamikadze dalekiego zasięgu. Sytuację pogarszają także wielomiesięczne demonstracje antyrządowe w Iranie.

Jak informowaliśmy, zakład wojskowy w Isfahanie, trzecim do co wielkości mieście Iranu, był w sobotę wieczorem celem ataku dronów. „Jeden z (dronów) został trafiony przez… obronę przeciwlotniczą, a dwa pozostałe wpadły w pułapki obronne i eksplodowały. Na szczęście ten nieudany atak nie spowodował utraty życia i spowodował niewielkie uszkodzenia dachu zakładu” — poinformował resort obrony Iranu. „Atak nie wpłynął na nasze instalacje i misję… a takie ślepe działania nie będą miały wpływu na kontynuację postępu kraju” – dodano.

Jurij Ihnat wyraził opinię, że incydent jest „rezultatem polityki” Teheranu. „To, co dzieje się w Iranie, można nazwać jedynie rezultatem ich polityki. Może skierują wsparcie dla krajów terrorystycznych w inny sposób i nie będą pomagać Rosji w popełnianiu zbrodni” – powiedział, cytowany przez agencję Ukrinform.

„Wiemy, że Rosja chce zdobyć od nich broń, której jej brakuje – są to pociski balistyczne, drony szturmowe. Iran też wie, czego chce od Rosji. Poza tym Rosja obiecała im już samoloty. Iran ma też wrogów w regionie. Miejmy nadzieję, że ten kraj zmieni swój wektor polityczny na bardziej cywilizowany”- dodał.

Kresy.pl/WSJ

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz