Nielegalni migranci zawracani z Litwy na Białoruś będą otrzymywać specjalnie przygotowane paczki z suchym prowiantem, wodą i środkami podstawowymi. Taką decyzję pojął litewski rząd.

W czwartek litewski rząd podjął decyzję o zaopatrywaniu w jedzenie, wodę i w środki podstawowe migrantów, którzy są odrzucani i zawracani od granicy Litwy z powrotem na Białoruś. Zdecydowano o tym na spotkaniu z udziałem minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė, minister opieki społecznej i pracy Moniki Navickienė oraz przedstawicieli instytucji państwowych i organizacji pozarządowych.

W ramach przyjętego planu, litewskie instytucje rządowe przygotują do końca roku około 5 tysięcy humanitarnych pakietów pomocowych. Będą zawierać suchy prowiant, wodę i inne „podstawowe przedmioty”. Mają one być wręczane migrantom zawracanym podczas prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Według MSW Litwy, już teraz litewscy pogranicznicy przekazują migrantom jedzenie, wodę oraz pomoc medyczną, jeśli jest to konieczne. Jednak od teraz, wsparcie humanitarne będzie udzielane takim osobom bardziej systematycznie i w lepiej zorganizowany sposób.

– Nie możemy pozwolić nieregularnym migrantom na dalsze napływanie do naszego kraju, stąd będziemy dalej stosować naszą politykę zawracania [pushback – red.]. Trzeba jednak, kiedy to tylko możliwe, udzielać pomocy osobom, które zostały wepchnięte w tę trudną sytuację przez białoruski reżim – powiedziała Bilotaitė. – Mamy nadzieję na wsparcie i działanie ze strony organizacji pozarządowych działających na Białorusi, w zakresie objęcia opieką migrantów w ich kraju.

Przypomnijmy, że serwis Wilnoteka podaje, że liczba osób próbujących nielegalnie przedostać się na Litwę z Białorusi w tym miesiącu w porównaniu do września wzrosła ponad dwukrotnie. W dniach 1-28 października litewscy pogranicznicy nie wpuścili na Litwę 2 134 takich osób, we wrześniu było ich 981. Z kolei od 2 sierpnia, kiedy to funkcjonariuszom Służby Ochrony Granicy Państwowej zezwolono na zawracanie osób próbujących trafić z Białorusi na Litwę w niedozwolonych miejscach, zawrócono 5 194 nielegalnych migrantów. Jednocześnie, wpuszczono na podstawie humanitarnej niespełna 160 osób.

W tym roku na Litwę , według stanu na 29 października br., trafiło 4 219 nielegalnych migrantów. Przeważająca część z nich przedostała się przez granicę litewsko-białoruską. Najliczniejszą grupę wśród nich stanowią obywatele Iraku lub podający się za takowych, to ponad 2,8 tys. osób.

Litewski urząd ds. migracji rozpatrzył, według ostatnich danych strony litewskiej, 1853 z 3148 wniosków o azyl na Litwie. Jak dotąd, azyl przyznano tylko sześciu osobom.

Przeczytaj: MSW Litwy: z obozów uciekło ponad 700 migrantów

Czytaj również: Litwa: wśród nielegalnych migrantów są osoby powiązane z terrorystami

Dodajmy, że Litwa będzie szczepić kwaterowanych na Litwie migrantów przeciwko COVID-19. Dotyczy to osób mieszkających w miejscowości Rukłe. W pierwszej kolejności będą szczepieni migranci z najbardziej zagrożonych grup społecznych, czyli m.in. rodziny, samotne matki czy seniorzy. Otrzymają oni preparat firmy Pfizer.

Minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas ostrzegł, że jeśli życie litewskich żołnierzy czy pograniczników strzegących granicy przez naporem nielegalnych migrantów z Litwy będzie zagrożone, to bez wahania użyją broni.

W ostatnim czasie w sieci pojawiło się wiele nagrań, które przedstawiają próby siłowania polskiej granicy. Na jednym z nich widać grupę obcokrajowców, którzy próbują przedrzeć się przez granicę i przedostać z Białorusi na polskie terytorium, niszcząc przy tym ogrodzenie. Twierdzą, że chcą przedostać się do Niemiec. Przejście blokują polscy funkcjonariusze. W serwisie YouTube pojawiło się nagranie pokazujące nielegalnych imigrantów, którzy niszczą ogrodzenie na polsko-białoruskiej granicy.

Lrt.lt / kurierwilenski.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply