Renata Cytacka jest przewodniczącą Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie. W raporcie litewskich służb specjalnych właśnie została kategorii „zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego”.

W środę opublikowany został coroczny raport litewskich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Litewskie specłużby twierdzą, że niektórzy działacze polityczni i społeczni działają na korzyść Rosji przeciw „bezpieczeństwu narodowemu” Litwy. Obok eurosceptyków i przedstawicieli lokalnej mniejszości rosyjskiej, w litewskim raporcie wymienia się także działaczy polskich.

Z nazwiska wymienia się Renatę Cytacką. To znana działaczka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, która jako przewodnicząca Forum Rodziców Szkół Polskich na Wileńszczyźnie kieruje protestami przeciw dyskryminacyjnej polityce władz llitewskich wobec polskiej oświaty. „Na przykład w rosyjskich mediach propagandowych publikowane są wypowiedzi sugerujące tworzenie polskiej i rosyjskiej autonomii w krajach bałtyckich. Grozi się tam, że zostaną podjęte ostateczne kroki do bronienia swoich praw. Wśród autorów takich wypowiedzi znalazła się prezes Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie Renata Cytacka” – można przeczytać w raporcie litewskich służb specjalnych.

„Śmiem powiedzieć, że dzisiaj Litwie zagrażają najbardziej jej władze, które od lat tworzą wymyślonego wroga w postaci Polaków, stosują wobec nich metody rodem z państwa totalitarnego, niszcząc polskość na Wileńszczyźnie. Z premedytacją łamią traktaty i konwencje, które podpisały i ratyfikowały. W ten sposób same tworzą sytuację konfliktową, atakując tożsamość Wilniuków” – komentował na jednym z głównych portali wileńskich Polaków L24.lt Bogusław Rogalski.

wilnoteka.lt/l24.lt/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    Interesuje się sytuacja polskiej Polonii na Litwie,i dobrze by było aby takie zainteresowanie wykazał rząd polski a zwłaszcza MSZ(tyle było przed wyborami gadania na ten temat,PiS piał jak to PO nie pomaga Polonii,a teraz jest jeszcze gorzej),bo nic nie robienie w tej sprawie rozzuchwala litwinów.Niestety podejrzewam że dla „polskiego rządu i MSZ (pod kierownictwem Żurawskiego i Romaszewskiej) większym wrogiem jest teraz Polonia niż antypolscy żmudzini.PiS ma jakiś masochistyczny pociąg do państw(z wyjątkiem Niemców) które nam szkodzą lub nas atakują.Teraz dołączyli jeszcze amerykańce,a jedyną reakcją będzie kupienie amerykańskiego szrotu.