Liderzy PO i PSL spotkali się z kanclerz Niemiec

Podczas rozmów Angeli Merkel z Grzegorzem Schetyną i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem poruszono m.in. kwestię ochrony granic UE, pozycji Polaków w Niemczech oraz solidarności europejskiej w kontekście polityki energetycznej.

Po spotkaniu z premier Beatą Szydło, a przed spotkaniem z Jarosławem Kaczyńskim, goszcząca w Polsce kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z liderami PO Grzegorzem Schetyną oraz PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Oba te ugrupowania, podobnie jak CDU kierowana przez Merkel, należą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP/EPL). Spotkanie odbyło się w ambasadzie niemieckiej w Warszawie.Według relacji Schetyny, podczas spotkania Merkel rozmawiano m.in.. o napływie ludności do UE ze wschodu i koniecznym większego zaangażowania agencji Frontex w ochronę polskiej granicy, a zarazem granicy unijnej, przed napływem nielegalnych uchodźców z krajów Dalekiego Wschodu. Poruszono również tematy dotyczące sytuacji w Polsce. – Rozmawialiśmy o pewnych zagrożeniach, które wynikają z tego innego spojrzenia na samorządność ze strony partii rządzącej –powiedział szef PO. – Kanclerz Merkel ma bardzo dobra wiedzę odnośnie sytuacji w Polsce, jeśli chodzi o wybory samorządowe –dodał.

Z kolei szef ludowców mówił, że kluczowym tematem rozmów była sytuacja i pozycja Polaków w Niemczech, w tym ich prawa i wolności.

– Pytałem panią kanclerz o sądy rodzinne, które w Niemczech często odbierają prawa lub utrudniają kontakt polskim rodzicom w przypadku rozpadu małżeństwa lub w przypadku innych trudności –powiedział Kosiniak – Kamysz. Dodał, że omawiano też sprawy energetyczne oraz „solidarności, która powinna być dwukierunkowa”. Jego zdanie, jeśli Niemcy czy ogólnie UE oczekuje od Polski solidarności w sprawie migracji, to Polska oczekuje jej sprawie energetyki, bezpieczeństwa energetycznego.

– A Nord Stream 2, ani wcześniej Nord Stream 1, nie wpływa na poprawę tych relacji i na zwiększanie bezpieczeństwa i niezależności Polski ani innych krajów Europy Środkowej –ocenił prezes PSL. Według jego relacji, Merkel tłumaczyła, że „nie ma na wszystko wpływu”.

– [Mówiła], że w jej rządzie też są inne zdania na ten temat, że tam jest zaangażowany prywatny biznes, prywatne przedsiębiorstwa –mówił Kosiniak-Kamysz.

Wcześniej , we wtorek Angela Merkel spotkała się z premier Beatą Szydło. Rozmowy dotyczyły m.in. kwestii współpracy na różnych polach, reform UE, polityki obronnej i energetycznej, ochrony granic, a także Polaków w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce. Z kolei ok. półgodzinne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyło, według relacji ministra Krzysztofa Szczerskiego, trwałości relacji transatlantyckich, przyszłości Unii Europejskiej oraz konfliktu na Ukrainie.

Wieczorem kanclerz Merkel spotkała się z kolei z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Według jego relacji, rozmowy były poświęcone Brexitowi i przyszłości Unii Europejskiej.

Tvp.info / Kresy.pl

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz