Liderzy PO i PSL spotkali się z kanclerz Niemiec

Podczas rozmów Angeli Merkel z Grzegorzem Schetyną i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem poruszono m.in. kwestię ochrony granic UE, pozycji Polaków w Niemczech oraz solidarności europejskiej w kontekście polityki energetycznej.

Po spotkaniu z premier Beatą Szydło, a przed spotkaniem z Jarosławem Kaczyńskim, goszcząca w Polsce kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z liderami PO Grzegorzem Schetyną oraz PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Oba te ugrupowania, podobnie jak CDU kierowana przez Merkel, należą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP/EPL). Spotkanie odbyło się w ambasadzie niemieckiej w Warszawie.

Według relacji Schetyny, podczas spotkania Merkel rozmawiano m.in.. o napływie ludności do UE ze wschodu i koniecznym większego zaangażowania agencji Frontex w ochronę polskiej granicy, a zarazem granicy unijnej, przed napływem nielegalnych uchodźców z krajów Dalekiego Wschodu. Poruszono również tematy dotyczące sytuacji w Polsce. – Rozmawialiśmy o pewnych zagrożeniach, które wynikają z tego innego spojrzenia na samorządność ze strony partii rządzącej –powiedział szef PO. – Kanclerz Merkel ma bardzo dobra wiedzę odnośnie sytuacji w Polsce, jeśli chodzi o wybory samorządowe –dodał.

Z kolei szef ludowców mówił, że kluczowym tematem rozmów była sytuacja i pozycja Polaków w Niemczech, w tym ich prawa i wolności.

– Pytałem panią kanclerz o sądy rodzinne, które w Niemczech często odbierają prawa lub utrudniają kontakt polskim rodzicom w przypadku rozpadu małżeństwa lub w przypadku innych trudności –powiedział Kosiniak – Kamysz. Dodał, że omawiano też sprawy energetyczne oraz „solidarności, która powinna być dwukierunkowa”. Jego zdanie, jeśli Niemcy czy ogólnie UE oczekuje od Polski solidarności w sprawie migracji, to Polska oczekuje jej sprawie energetyki, bezpieczeństwa energetycznego.

– A Nord Stream 2, ani wcześniej Nord Stream 1, nie wpływa na poprawę tych relacji i na zwiększanie bezpieczeństwa i niezależności Polski ani innych krajów Europy Środkowej –ocenił prezes PSL. Według jego relacji, Merkel tłumaczyła, że „nie ma na wszystko wpływu”.

– [Mówiła], że w jej rządzie też są inne zdania na ten temat, że tam jest zaangażowany prywatny biznes, prywatne przedsiębiorstwa –mówił Kosiniak-Kamysz.

Wcześniej , we wtorek Angela Merkel spotkała się z premier Beatą Szydło. Rozmowy dotyczyły m.in. kwestii współpracy na różnych polach, reform UE, polityki obronnej i energetycznej, ochrony granic, a także Polaków w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce. Z kolei ok. półgodzinne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyło, według relacji ministra Krzysztofa Szczerskiego, trwałości relacji transatlantyckich, przyszłości Unii Europejskiej oraz konfliktu na Ukrainie.

Wieczorem kanclerz Merkel spotkała się z kolei z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Według jego relacji, rozmowy były poświęcone Brexitowi i przyszłości Unii Europejskiej.

Tvp.info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz