Tusk zapowiada ustawę o związkach partnerskich

Nowy premier Donald Tusk wyraził przekonanie, że procedowanie projektu ustawy o stworzeniu formalnych związków dla homoseksualistów, jest kwestią najbliższych miesięcy.

“Jeszcze tej zimy ten projekt o związkach partnerskich będziemy procedować tak czy inaczej. Niezależnie od tego, kto będzie zgłaszał, czy grupa posłów, czy też rząd” – powiedział na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk, którego zacytał portal Rmf24.pl. Jak ujawnił, to minister do spraw równości Katarzyna Kotula z Lewicy ma przygotować zręby stosownego projektu ustawy.

Nie jest jednak pewne, czy to właśnie rząd wystąpi w tym przypadku z inicjatywą ustawodawczą. O tym czy tak będzie, czy wnioskodawcą projektu ustawy będzie raczej grupa prorządowych posłów “decyzja podjęta zostanie “po konsultacjach z liderami partii, które wchodzą w skład koalicji 15 października”.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał dwa tygodnie temu, iż Polska łamie artykuł 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka mówiący o prawie “do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego”, ponieważ „nie wywiązała się ze swego obowiązku zapewnienia skarżącym” dostępu do „ram prawnych zapewniających uznanie i ochronę ich związków jednopłciowych”.

Decyzja taka została wydana po postępowaniu rozpoczętym na wniosek pięciu par homoseksualistów z Polski, które zaskarżyły swoje państwo za to, iż w jego porządku prawnym brak jakichkolwiek uregulowań prawnych regulujących ich prywatne relacje. Ich działania były koordynowane przez powstałą w 2015 r. “Koalicję na rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej”.

Czytaj także: Sąd Najwyższy Rosji – LGBT to ekstremizm

rmf24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply