Do zaprzysiężenia prezydenta doszło po 29-miesięcznym wakacie na stanowisku.

Tak długi okres waktu na stanowisku wynikał z faktu, że wspólnoty chrześcijańska i muzułmańska nie mogły zgodzić się co do wspólnego kandydata.

W wyniku braku porozumienia głosowanie w jednoizbowym libańskim parlamencie było przekładane 45 razy z powodu celowego braku kworum. Do wyboru nowej głowy państwa potrzebne było uzyskanie większość 2/3 deputowanych w liczącym 128 członków parlamencie. 81-letni Michel Aoun został wybrany prezydentem w drugiej turze głosowania otrzując poparcie 83 deputowanych na 127 obecnych na sali.

W ramach porozumienia o podziale władzy w Libanie prezydentem może być jedynie chrześcijanin (maronita), premierem powinien być sunnita, a przewodniczącym parlamentu – szyita. Ministerstwa, a także wyższe stanowiska w administracji państwowej są sprawiedliwie dzielone pomiędzy przedstawicielami ludności muzułmańskiej i chrześcijańskiej.

Według agencji Reutera wybór Aouna oznacza słabnącą rolę Arabii Saudyjskiej w Libanie oraz wzrost znacznia wspieranego przez Iran Hezbollahu.

kresy.pl / polskieradio.pl / gazetaprawna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply