W Trzyńcu na Zaolziu odbył się w sobotę Festiwal Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Wypełniony został występami zespołów tanecznych, muzycznych i wokalistów.

Festiwale PZKO mają długą tradycje i organizowane są właściwie od narodzin organizacji – pierwsza tego typu impreza odbyła się w 1947 r. w Czeskim Cieszynie. Tegorocznych festiwal zorganizowano w Trzyńcu. Główna część występów odbyła się w trzynieckiej Werk Arenie, gdzie rozpoczęto festiwal od odśpiewania hymnów Polski i Czech, a także specjalnego utworu czego dokonał zespół połączonych polskich chórów z Zaolzia zebrany pod hasłem „Białoczerwony kraj” pod batutą Aleksandry Zeman.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W czasie festiwalu występował zespół pieśnie i tańca PZKO odtwarzający bogaty i zróżnicowany folklor polskich mieszkańców Zaolzia. W tej samej kategorii występowali też prestiżowi goście z Polski, w postaci Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Układ choreograficzny przedstawił posiadający długą tradycję Artystyczny Zespół Gimnastyczny „Gimnaści” tworzony przez działaczy PZKO z koła w Wędryni. Po nich wystąpił cały szereg zespołów folklorystycznych, które pozostają popularnymi inicjatywami w lokalnej społeczności.

Nie zabrakło także muzyki współczesnej. Zagrał zespół Lake Malawi reprezentujący Czechy na niedawnym finale 64 Konkursu Piosenki Eurowizja w Tel Awiwie. Z Polski przybyła aktorka, ale też piosenkarka Olga Bończyk.

W ramach festiwalu obył się również XVI Festiwal Piosenki Dziecięcej, pokazy filmów – polskiego „Zimna wojna” i czeskiego „Ułaskawienie” oraz wystawa fotograficzna.

Swojego zadowolenia z organizacji Festiwalu PZKO nie ukrywała prezes tej organizacji, Helena Legowicz. W rozmowie z dziennikarzem gazety Polaków w Czechach „Głos” Legowicz dziękowała członkom sztabu organizacyjnego za „poświecenie czasu i umiejętności”. Jak oceniła już po rozpoczęciu Festiwalu – „jestem bardzo zadowolona”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W Czechach żyje ponad 39 tys. Polaków z tego 28 tys. w Kraju Morawsko-Śląskim, większość na Zaolziu, części historycznego Śląska Cieszyńskiego, gdzie jeszcze przed drugą wojną światową Polacy stanowili większość mieszkańców.

Nasz portal opublikował niedawno obszerny wywiad z prezes PZKO na temat działalności organizacji, a także uwarunkowań życia Polaków na Zaolziu.

pzko.cz/glos.live/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz