Polak z Zaolzia wiceszefem czeskiej chadecji

Bogusław Niemiec, wiceprezydent Hawierzowa na Zaolziu, jest jednym z trzech nowych wiceprezesów czeskiej partii KDU-ČSL.

Tydzień temu w Brnie odbył się zjazd czeskiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-ČSL), podczas którego wybrano nowe władze partii. Nowym szefem KDU-ČSL został poseł Marek Výborný, który zastąpił na tym stanowisku Pavla Bělobrádka. Ten ostatni przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że powodem jego rezygnacji jest m.in. aktualna atmosfera w czeskiej polityce.

Ponadto, czescy chrześcijańscy demokraci wybrali też trzech wiceprezesów. Jednym z nich został Bogusław Niemiec, Polak i wiceburmistrz Hawierzowa na Zaolziu. Pierwszą wiceprezes partii została senator Šárka Jelínková, a kolejnym wiceprezesem wiceburmistrz miasta Jablonec nad Nysą, Štěpán Matek.

 

37-letni inż. Bogusław Niemiec, nauczyciel w szkole średniej, w ubiegłorocznych wyborach samorządowych w Czechach był liderem listy wyborczej Společně pro Havířov, popieranej przez ruch polityczny COEXISTENTIA i na której było najwięcej kandydatów narodowości polskiej, w porównaniu z innymi listami. Wcześniej był Radnym Miasta Hawierzowa i członkiem zarządu miasta.

W poprzedniej kadencji czeskiego parlamentu (2013-2017) KDU-ČSL miała 14 posłów i wchodziła w skład koalicji rządzącej złożonej z socjaldemokratów i partii ANO obecnego premiera, Andreja Babisza. Po wyborach w 2017 roku partia ta ma 10 mandatów w Izbie Poselskiej i znajduje się w opozycji wobec rządu Babisza.

Przeczytaj: O Polakach na Zaolziu

glos.live / coexistentia.cz / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply