Unia Europejska rozmieści na Ukrainie wojskową misję szkoleniowo-doradczą – poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Osiągnęliśmy zasadnicze porozumienie z Unią Europejska, że rozmieści ona wojskową misję szkoleniowo-doradczą na Ukrainie. Nie będą to siły bojowe. Jest to nowy element we współpracy między UE a Ukrainą. Szczegóły, parametry i daty będą jeszcze omawiane. Najważniejsze, że otwieramy nowy rozdział w naszych relacjach – oświadczył Kułeba, cytowany przez Kyiv Post. Szef MSZ Ukrainy uczestniczył w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE, które odbywa się w Brukseli.

Spotkanie ministrów w Brukseli miało dać zielone światło dla unijnej dyplomacji Josepa Borrella, aby przedstawił formalną propozycję misji – pisze Kyiv Post. Medium powołuje się na źródła w dyplomacji UE. Ich zdaniem misja prawdopodobnie rozpocznie się od kursów stacjonarnych, które będą miały na celu szkolenie ukraińskich oficerów.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wycofały swoich żołnierzy z Ukrainy. Pentagon wydał rozkaz tymczasowego wycofania żołnierzy Gwardii Narodowej Florydy, uczestniczących w misji szkoleniowej. Z kolei Brytyjczycy wycofali z Ukrainy swoich instruktorów wojskowych, szkolących ukraińskich żołnierzy.

Informowaliśmy, że według szefa MSZ Ukrainy Dmytro Kułeby kraje europejskie, nawet te sceptycznie nastawione do członkostwa Ukrainy w UE, zaczęły się nad tym zastanawiać.

Ukraiński prezydent Wołodymy Zełenski powiedział z kolei w Monachium, że Ukraina oczekuje szczerych odpowiedzi na temat swojego członkostwa w UE i NATO i konkretnych dat. „Jeśli żaden z członków Sojuszu nie chce nas widzieć, to powiedzcie nam to szczerze”.

Zobacz także: Ukraina: poparcie dla członkostwa w NATO i UE najwyższe od lat [SONDAŻ]

Podawaliśmy, że szefowa  Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ujawniła w niedzielę wieczorem niektóre szczegóły sankcji, które grożą Rosji. Chodzi o odcięcie od międzynarodowych rynków finansowych oraz utratę dostępu do głównych towarów eksportowych.

Z kolei premier Wielkiej Brytanii zadeklarował w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania będą dążyć do odcięcia rosyjskich firm od dostępu do dolarów amerykańskich i funtów brytyjskich na międzynarodowych rynkach, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę.

kyivpost.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply