Według wiceszefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy straty te obejmują wstrzymanie inwestycji, dodatkową inflację, straty w sektorze turystycznym, ograniczenie podróży lotniczych, a także presję spekulacyjną na rynkach finansowych.

Nieodwracalne straty Ukrainy związane z rozpowszechnianiem informacji o inwazji wynoszą 2-3 miliardy dolarów miesięcznie. Poinformował  o tym zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Rotysław Szurma w rozmowie z RBC-Ukraina.

Jednocześnie urzędnik zauważył, że budżet Ukrainy jest całkowicie „domknięty” dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami finansowymi.

CZYTAJ TAKŻE: USA chcą udzielić gwarancji papierom dłużnym Ukrainy
„Widzimy, że w tak stresującej sytuacji, jak teraz, nieodwracalne straty wynoszą 2-3 miliardy dolarów miesięcznie. Są to wstrzymane inwestycje i dodatkowa inflacja, straty w sektorze turystycznym i ograniczenie podróży lotniczych. Istnieje również presja spekulacyjna na rynkach finansowych, która blokuje zaciąganie pożyczek, wywiera presję na kurs walutowy, (…) to około 1,5–2 mld dolarów” – powiedział Szurma.

Według niego, jeśli „poziom stresu” pozostanie taki sam, miesięczne straty Ukrainy mogą wzrosnąć. Jego zdaniem jeśli sytuacja się ustabilizuje, to za kilka miesięcy nie będzie żadnych strat.

Pod koniec stycznia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w związku z rozpowszechnianiem się informacji o rosyjskiej inwazji z ukraińskiej gospodarki wycofano już 12,5 miliarda dolarów: „Nasze państwo samo nie poradzi sobie z takimi wyzwaniami. Z rezerw państwowych stabilizujemy naszą narodową walutę, więc dla Ukrainy ta nieco niezrównoważona polityka informacyjna jest bardzo droga” – zaznaczył.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy eksperci: 150 tys. rosyjskich żołnierzy to za mało na podbój Ukrainy

Międzynarodowa agencja ratingowa „Fitch” obniżyła na początku lutego br. swoje prognozy wzrostu PKB Ukrainy w 2022 r. do 2,9% z 3,9% prognozowanych w sierpniu. Powodem jest wolny wzrost płac realnych i konsumpcji prywatnej, zmniejszający się popyt krajowy w obliczu wysokiego ryzyka geopolitycznego i wysokie ceny gazu.

„Przewiduje się, że wzrost PKB przyspieszy do 3,5% w 2023 r. (…) inflacja pozostanie wysoka na poziomie około 10% w pierwszej połowie 2022 r. (przy dalszym wzroście stopy dyskontowej NBU o 200 punktów bazowych do 12%)” – przekazała w sobotę agencja informując jednocześnie o obniżeniu długoterminowej perspektywy zadłużenia Ukrainy z „pozytywnej” na „stabilną”, jednocześnie utrzymując rating na poziomie B.

Według „Fitcha” inflacja na Ukrainie spadnie do 7,9% do końca 2022 roku i 5,3% do końca 2023 roku. „Fitch” spodziewa się przyspieszenia realizacji obecnego programu finansowania MFW w II kwartale 2022 r. i pełnej wypłaty pozostałych 2,3 mld USD, a następnie zatwierdzenia tegorocznego nowego programu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Naszym zdaniem ciągła współpraca z MFW pozostanie kluczem do uzyskania zewnętrznego finansowania” – czytamy w raporcie. Wedle prognoz „Fitcha” rezerwy walutowe Ukrainy zostaną zmniejszone o 6 mld USD w 2022 r. – do 25 mld USD.

Jak informowaliśmy, w przeliczeniu na dolary Ukraina osiągnęła w poprzednim roku PKB na poziomie 195 mld dol. Był to zatem poziom najwyższy w historii niepodległej Ukrainy. PKB w 2021 roku wzrosło o 3%.

Czytaj także: Ukraina: Migranci zarobkowi przesłali na Ukrainę trzy razy więcej pieniędzy niż zagraniczni inwestorzy

Sytuacja oddziałuje negatywnie nie tylko na ukraińską gospodarkę.

Rynkowa wartość największych rosyjskich spółek, również państwowych, w ostatnich miesiącach spadła o ponad 50 mld dolarów. Jak podkreśla money.pl, ogółem z giełdy w Moskwie „wyparowało” nawet 150 mld dolarów.

Kresy.pl / rbc.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply