Na placu apelowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu odbyła się inauguracja międzynarodowego ćwiczenia Saber Strike 22 – poinformowało w poniedziałek Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych.

Jak poinformowało w poniedziałek Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych na placu apelowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (WBZ) w Międzyrzeczu odbyła się inauguracja międzynarodowego ćwiczenia Saber Strike 22.

Ćwiczenie Saber Strike-22 to przedsięwzięcie, które wpisuje się w główne zamierzenia szkoleniowe Sił Zbrojnych RP. Jego celem jest sprawdzenie możliwości przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom militarnym na wschodniej granicy NATO, w tym zdolności przerzutu sił z terytorium USA oraz wejścia na europejski teatr działań. Ponadto Saber Strike 22 to doskonały moment do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Łącznie z 17 WBZ w przedsięwzięciu uczestniczyć będzie ponad 200 żołnierzy wyposażonych m.in. w KTO Rosomak, Wozy Ewakuacji Medycznej oraz pojazdy towarzyszące (ponad 40 jednostek sprzętu).

Już w poniedziałek 14 lutego br., pierwsze pojazdy zabezpieczenia logistycznego wyruszyły w rejon Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, by przygotować niezbędną infrastrukturę i zaplecze dla sił głównych, które rozpoczną marsz po drogach południowej części Polski już na początku tygodnia. Podczas przegrupowania kolumny będą eskortowane przez pojazdy regulacji ruchu.

Ćwiczenie z wojskami Saber Strike 22 z punktu widzenia zabezpieczenia logistycznego to prawdziwe wyzwanie dla zmotoryzowanych z Międzyrzecza. Determinantem mającym szczególne znaczenie jest odległość, ponieważ żołnierze przed przystąpieniem do realizacji zadań taktycznych i ogniowych, wykonają marsz na dużą odległość, pokonując około 930 kilometrów.

Ćwiczenie na poligonie zostanie zakończone kierowaniem ognia w natarciu realizowane przez ćwiczące pododdziały. Ostatnim etapem szkolenia będzie bezpieczne przemieszczenie do macierzystego garnizonu. Saber Strike 22 potrwa do 6 marca.

“W weekend żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęli w południowo- wschodniej Polsce wspólne ćwiczenia z amerykańskimi żołnierzami 82nd Airborne Division” – poinformował w niedzielę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Celem ćwiczeń jest zwiększenie integracji, interoperacyjności i poziomu wyszkolenia oraz wymiana doświadczeń uczestników. Dodatkowo żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka zwanej potocznie właśnie Żelazną Dywizją przechodzą ćwiczenia na poligonie w Nowej Dębie w tym strzelanie z wozów bojowych.

Przypomnijmy, że Biały Dom podjął decyzję o wysłaniu do Polski kolejnych 3 tysięcy amerykańskich żołnierzy wojsk powietrznodesantowych w związku ze wzrostem napięcia wokół Ukrainy. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że będą stacjonować w południowo-wschodniej części Polski.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply