W Brukseli na rozmowach spotkali się Paweł Kukiz i Luigi Di Maio, włoski wicepremier i lider Ruchu Pięciu Gwiazd, a także przedstawiciele ugrupowań antysystemowych z Chorwacji i Finlandii. Rozmowy dotyczyły „wspólnych planów” w kontekście europejskim.

We wtorek Paweł Kukiz spotkał się w Brukseli z Luigi di Maio, wicepremierem i ministrem rozwoju gospodarczego i pracy Włoch oraz przywódcą Ruchu Pięciu Gwiazd, partią z największą liczbą posłów we włoskim parlamencie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Przesyłam pozdrowienia od lidera Ruchu 5 Gwiazd, wicepremiera Włoch Luigiego di Maio” – napisał we wtorek na swoim profilu na Facebooku Kukiz. Zamieścił też zdjęcia z tych rozmów, które dotyczyły „podobieństw i różnic programowych” oraz „wspólnych planów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kukiz napisał też, że jest to już jego kolejne spotkanie z włoskim wicepremierem w ostatnich tygodniach i zapowiedział, że w najbliższych tygodniach pojawią się kolejne dobre wieści.

Ruch 5 Gwiazd (MoVimento 5 Stelle) to włoska partia polityczna o charakterze antysystemowym, określana mianem populistycznej, głosząca hasła antykorupcyjne, eurosceptyczne, a także proekologiczne, promujące demokrację bezpośrednią i tzw. e-demokrację.

Później ujawniono, że spotkanie odbyło się w szerszym gronie. Zarówno Kukiz jak i Di Maio napisali na portalach społecznościowych, że rozmawiali też z przedstawicielami „antysystemowych” ugrupowań z Chorwacji i Finlandii.

„Fotka ze wczorajszego spotkania w Brukseli, którą wrzucił wicepremier Włoch Luigi Di Maio. Z Ruchem 5 Gwiazd rozmawiamy od wielu tygodni a teraz do rozmów dołączyli przedstawiciele antysystemowych opcji z Chorwacji i Finlandii. Planowane są rozmowy z Żółtymi Kamizelkami” – napisał Kukiz.

Przeczytaj: Wicepremierzy Włoch poparli protesty „żółtych kamizelek”. Francuska minister zabrała głos

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na zdjęciu obu polityków widać w towarzystwie Ivana Sinčicia, młodego chorwackiego posła i jednego z liderów organizacji Żywy Mur o charakterze antysystemowym, antyglobalistycznym i eurosceptycznym. Opowiada się ona m.in. za opuszczeniem NATO, całkowitą reformą UE czy oficjalnym uznaniem Palestyny, a zarazem za legalizacją marihuany i pełną sekularyzacją Chorwacji. Żywy mur ma też opinię ugrupowania o charakterze prorosyjskim.

W spotkaniu wzięła też udział Karoliina Kähönen z fińskiego ruchu Liike Nyt (fin. Ruch Teraz) o charakterze wolnorynkowym, założonego przez byłego posła centroprawicowej Partii Koalicji Narodowej.

Po spotkaniu Kukiz poinformował, że Kukiz’15 „od miesięcy” prowadzi rozmowy programowe z różnymi ugrupowaniami europejskimi, głównie z Ruchem Pięciu Gwiazd. – Wymieniamy się doświadczeniami. Dziś rozmawialiśmy przede wszystkim o demokracji bezpośredniej, o współuczestniczeniu obywateli, narodu w sprawowaniu władzy – powiedział polityk. Zaznaczył, że we Włoszech, m.in. pod naciskami Ruchu Pięciu Gwiazd, powstało ministerstwo do spraw demokracji bezpośredniej. Zdaniem Kukiza w Polsce takiej instytucji bardzo brakuje, ponieważ „obywatele nie posiadają żadnego instrumentu, który mógłby na przykład nazbyt autorytarną władzę przyhamować, a nazbyt opieszałą władzę przyspieszyć – czyli referendum”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Rozmawialiśmy również o pojęciach takich jak lewica i prawica, które są według nas pojęciami archaicznymi, bo te wszystkie podziały już jakiś czas temu umarły – dodał. W rozmowie z portalem wPolityce.pl zaznaczył, że im dłużej te rozmowy trwają, „tym więcej wspólnych tematów znajdujemy, np. ws. wspólnego spojrzenia na Unię Europejską

Di Maio napisał na portalu społecznościowym m.in., że spotkał się z przedstawicielami ugrupowań z Polski, Chorwacji i Finlandii, z którymi pracuje nad utworzeniem „europejskiej grupy”, która miałaby być częścią Ruchu 5 Gwiazd. Ujawnił, że przygotowywany jest wspólny manifest oparty na idei demokracji bezpośredniej. Miałby on, według Di Maio, kreślić wizję Europy z większymi uprawnieniami obywatelskimi, a mniejszymi przywilejami, która stawia na pierwszym miejscu obywateli.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Ieri sono stato a Bruxelles per incontrare alcune delle forze politiche con cui stiamo lavorando al gruppo europeo di cui farà parte il MoVimento 5 Stelle. Li vedete nella foto. Siamo io, il polacco Pawel Kukiz, il croato Ivan Sincic e la finlandese Karolina Kahonen. Sono leader di movimenti che nei loro Paesi sono alternativi a quelli tradizionali, sono nati da poco e sono giovani, ma hanno un consenso sempre maggiore. Sono le energie più fresche e belle dell’Europa. Su alcune cose non la pensiamo allo stesso modo, ma stiamo preparando un manifesto comune la cui stella polare sarà la democrazia diretta. Il nostro sogno è un’Europa con più diritti sociali, più innovazione e meno privilegi. Un’Europa che mette al primo posto i bisogni dei cittadini. Nei prossimi giorni incontrerò alcuni rappresentanti dei gilet gialli, se leggete le loro rivendicazioni, sono le nostre, speriamo si presentino alle europee. Oggi sul Fatto Quotidiano trovate una mia lunga intervista in cui racconto queste cose. Buona giornata! 🇮🇹🇵🇱🇭🇷🇫🇮💪🏻😀

Post udostępniony przez Luigi Di Maio (@luigi.di.maio)

Przypomnijmy, że dziś do Warszawy przybył wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini, który spotyka się z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim, a także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Przeczytaj: Karczewski o spotkaniu Kaczyński-Salvini: mamy inny stosunek do Moskwy, ale rozmawiać trzeba

facebook.com / instagram / tvn24.pl / wpolityce.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz