W 2017 roku katolicy w Polsce częściej chodzili na niedzielne msze święte niż w 2016 roku – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Wskaźnik osób uczęszczających na niedzielną mszę świętą (tzw. dominicantes) wyniósł w 2017 roku 38,3 proc. wiernych. Było to o 1,6 punktu proc. więcej niż w 2016 roku. Tradycyjnie najwięcej dominicantes było w diecezjach tarnowskiej (71,7%), rzeszowskiej (64,1%) i przemyskiej (59,8%). Najmniejszą frekwencję na niedzielnych mszach odnotowano w diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (24,6%), łódzkiej (24,6%) i koszalińsko-kołobrzeskiej (25,6%).

ISKK mierzy także zakres uczestnictwa wiernych we mszach w diecezjach greckokatolickich. W diecezji przemysko-warszawskiej odsetek dominicantes wyniósł 52,8 proc. a w diecezji wrocławsko-gdańskiej 45,6 proc.

Do komunii świętej przystępowało w 2017 roku w polskich kościołach 17 proc. ogółu katolików. Było to o 1 punkt procentowy więcej niż rok wcześniej. Podobnie jak w przypadku frekwencji na czele znajdowała się diecezja tarnowska (27,6%).

Jak zauważył ISKK, im mniej wiernych uczestniczy w niedzielnych mszach, tym większy jest wśród nich odsetek kobiet.

W roku 2017 wzrosła liczba udzielonych sakramentów chrztu (prawie 400 tys., wzrost o 5 proc.), spadła natomiast liczba bierzmowanych (ponad 289 tys., mniej o 3 proc.). Zmalała także liczba katolickich ślubów (ok. 134 tys., spadek o ok. 3 tys.).

Badanie frekwencji na mszach świętych oraz liczby communicantes przeprowadzono w dniu 21 października 2017 roku w całej Polsce.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że z opublikowanych w czerwcu 2017 roku wyników badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) 92% polskiego społeczeństwa uznaje się za katolików. Jak podawała Katolicka Agencja Informacyjna, jest to stały odsetek utrzymujący się od końca lat dziewięćdziesiątych.

Kresy.pl / ISKK / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz