Paweł Kukiz zapowiedział zgłoszenie poprawek do ustawy o SN nad którą obecnie pracuje Sejm. Od ich przyjęcia uzależnił ewentualne poparcie nowego prawa.

Paweł Kukiz, na pytanie w jaki sposób klub Kukiz’15 będzie głosował ws. ustawy o SN (Sądzie Najwyższym) oświadczył: Z całą pewnością będziemy za procedowaniem ustawy, za pracą nad ustawą. Zawsze jest nadzieja, że się “nawrócą” [posłowie PiS – red.] i stwierdzą, że rzeczywiście tej kontroli obywatelskiej nie ma, że jest za dużo upartyjnienia, że jest za duża ingerencja urzędników.

Lider Kukiz’15 podkreślił, że będzie on głosował przeciwko ustawie, jeżeli Prawo i Sprawiedliwość nie uwzględni poprawek zgłoszonych przez jego klub poselski. Jeżeli ona zostanie w takim kształcie, w jakim jest, też bez uwzględnienia jakichkolwiek naszych poprawek, to z całą pewnością zagłosujemy przeciw – oświadczył. Zastrzegł jednak, że nie może odpowiedzieć jak będą ws. ustawy o SN głosować wszyscy posłowie klubu Kukiz’15.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda: Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym

Uważamy, że powinna zostać złożona poprawka, aby kompetencje, które PiS przyznało Zbigniewowi Ziobrze scedować na prezydenta, jako tę instytucje, która została wybrana przez obywateli i jest ich bezpośrednim przedstawicielem. Na pewno będziemy robić wszystko, by jak najbardziej starać się nadać sądom kontrolę obywatelską, ale na ile to będzie możliwe, to czas pokaże – tłumaczył Paweł Kukiz.

Klub Kukiz’15 zgłosił wczoraj poprawkę do projektu ustawy o SN. Zakłada ona, że to prezydent, a nie minister sprawiedliwości miał wygaszać kadencję sędziów Sądu Najwyższego.

ZOBACZ TAKŻE: PiS godzi się na poprawki prezydenta do ustawy o KRS?

Wczoraj popołudniu prezydent Andrzej Duda ogłosił złożenie projekt nowelizacji ustawy o KRS. Według niej Sejm będzie miał wybierać członków Krajowej Rady Sądownictwa będących sędziami większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a nie zwykłą większością. Według dołączonego do projektu uzasadnienia, ma to zagwarantować konsensus różnych ugrupowań przy powoływaniu sędziów.

 

Od poparcia tej nowelizacji prezydent Andrzej Duda poparcie ustawy o SN.

W poniedziałek Paweł Kukiz i Stanisław Tyszka z Kukiz’15 spotkali się z prezydentem, mając go przekonać do wprowadzenia kwalifikowanej większości głosów w ustawie o KRS.

kresy.pl / onet.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Teoretycznie słuszne, idealnie zablokuje zmiany w sądownictwie.Było by zabawnie gdyby sędziów wybierała ława przysięgłych upubliczniając zarazem całą historię kariery i orzeczeń kandydatów.Być może Kaczafi tak odpowie na tą zagrywkę.Rola otoczenia Prezydenta i jego samego zaczyna być coraz ciekawsza. Kredyty frankowe to nie przypadek.

  2. zefir
    zefir :

    Paweł Kukiz naiwnie rozumuje,że poprawką o 3/5 poselskich głosów polskie sądownictwo zreformuje,kontrolę obywatelską nad sądownictwem wypromuje.Uwzględniając silną polaryzację i głębię partyjnego w Polsce zróżnicowania,taki ustawowy zapis reformy KRS-u i sądownictwa,ich oczekiwaną reformę tylko zablokuje,status quo w tej dziedzinie zamuruje.Czy Kukiz nie kapuje w co się ładuje.?