„Potrzebna jest krótka ustawa zakazująca propagowania banderyzmu w Polsce” – powiedział Kresom.pl Paweł Kukiz. Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby także wprowadzenie odpowiednich przepisów prawa karnego, penalizujących propagowanie banderyzmu i symbolikę banderowską. „Trzeba raz na zawsze z tym skończyć. Nie ma jakichkolwiek okoliczności, które dziś usprawiedliwiałyby podanie ręki tym, którzy czczą diabła”.

Paweł Kukiz wyraźnie podkreśla, że zdecydowanie popiera zakaz propagowania banderyzmu w Polsce. „To by w ogromnej mierze rozwiązało całą sytuację”– powiedział w rozmowie z Kresami.pl. Zwraca przy tym uwagę, że byłby to wyraźny sygnał dla mieszkających w Polsce Ukraińców. Według niego, z takiego punktu widzenia jest to działanie wręcz niezbędne.

„Jeżeli w Polsce propagowanie banderyzmu byłoby zakazane, to ci Ukraińcy, którzy mieszkają i pracują w Polsce, po powrocie na Ukrainę mówiliby, że w Polsce czarno-czerwona flaga jest zakazana, że według Polaków Bandera był bandytą itd. W jakiś sposób tonowaliby tam nastroje euforystyczne związane z tymi bandziorami. Jeżeli oni będą mówić, że w Polsce banderyzm po prostu bardzo przeszkadza w nawiązaniu dobrych relacji z Ukrainą, to na pewno w jakiejś mierze może to pomóc w edukacji Ukraińców i w nawiązywaniu normalnych relacji”– mówi Kukiz.

Polityk przyznał, że brak uwzględnienia penalizacji banderyzmu w projekcie ustawy Kukiz’15 dotyczącej ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA był błędem. Zaznacza przy tym, że fakt, iż byłaby to ustawa powodowałby określone skutki, w tym m.in. nieprzedawnianie się zbrodni ludobójstwa. „Teraz trzeba zrobić krótką ustawę zakazującą propagowania banderyzmu w Polsce”– powiedział polityk. Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby także wprowadzenie odpowiednich przepisów do prawa karnego, penalizujących propagowanie banderyzmu i symbolikę banderowską. „Trzeba raz na zawsze z tym skończyć. Nie ma jakichkolwiek okoliczności, które dziś usprawiedliwiałyby podanie ręki tym, którzy czczą diabła. Tym bardziej, że wielu z nich czci go nieświadomie. To jest przerażające, do tego doprowadziły działania ukraińskie”– mówi lider Kukiz’15. Nie wyklucza, że weźmie udział w demonstracji pod Sejmem w dniu 7 lipca. „Na pewno będą tam posłowie Kukiz’15”– zapewnia. Powiedział również, że jego klubu organizuje ekspozycję w Sejmie dotyczącą 11 lipca i zbrodni ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. Wcześniej poseł Kukiz’15 i Stowarzyszenia Endecja Tomasz Rzymkowski zapowiadałpodjęcie działań na rzecz wprowadzenia do kodeksu karnego przepisów karzących za podważanie zbrodni dokonanej przez OUN-UPA, analogicznie jak w przypadku stosowania określenia „polskie obozy koncentracyjne”.

Kukiz krytycznie odniósł się do informacji dotyczących deklaracji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. „To bardzo źle wygląda”– powiedział. Jak poinformował na Twitterze przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij, zawarł on z Kuchcińskim porozumienie, zgodnie z którym polski parlament nie będzie zajmował się uchwałą ws. wołyńskiego ludobójstwa przed szczytem NATO. Kukiz powiedział w rozmowie z Kresami.pl, że nie rozumie tego rodzaju działań prowadzonych przez czołowego polityka PiS i marszałka Sejmu i jego skrajnie proukraińskiego nastawienia. Podkreśla, że wcześniej, podczas Euromajdanu sam bardzo aktywnie angażował się w pomoc Ukrainie, ale – jak przyznaje – „wszystko ma swoje granice”.

„To może w dzisiejszych czasach brzmi dziwnie, ale szczerze liczyłem na to, że jest to realizacja chrześcijańskiej zasady ‘zło dobrem zwyciężaj”. Dlatego też podczas Majdanu przymykałem oko na te czerwono-czarne flagi i całą symbolikę banderowską ze względu na tę atmosferę, bo myślałem, że potem zrozumieją. W tej chwili robię wszystko, żeby naprawić swój błąd” –powiedział Kukiz. Przyznał również, że sam Parubij, który był szefem Samoobrony Majdanu, składającej się głównie z gloryfikatorów Bandery, jest na Ukrainie bardzo prominentną postacią, szczególnie w kwestiach ideologicznych.

WcześniejPaweł Kukiz zapowiedział, że w przyszłym tygodniu jego klub sejmowych złoży do laski marszałkowskiej projekt stosownej ustawy, która ureguluje kwestię banderowskiej symboliki i odwołań do OUN-UPA.

KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  marcin1971 :

  wyobraźmy sobie że na Śląsku Opolskim ktoś zorganizował by demonstracje z symbolem wilczy hak i barwami II Rzeszy, A MANIFESTUJĄCY KRZYCZELI BY SIEG HEIL, czy polskie media napisały by o powstańcach z Werwolfu. Armia Halicka ZURL walczyła w Przemyślu z Polakami,co gorsza UPA była formacją odpowiedzialną za ludobójstwo na Polakach, masakrę w Birczy,Baligrodzie itd.

 2. upadlina
  upadlina :

  Co prawda Kukiz zhańbił się uczestnictwem w banderowskim zamachu stanu na upadlinie, ale teraz wydaje się, że przejrzał na oczy (jak Maciejczuk) i jego ugrupowanie najgłośniej żąda rozwiązania w końcu w Polsce problemu upadlińców, próbujących tu wprowadzać swoje banderowskie zwyczaje!!!!!…….Bezdyskusyjnie trzeba wprowadzić ustawę o zakazie gloryfikowania i obnoszenia się z symboliką banderowskich zwyrodnialców w Polsce!!!!!…..Natychmiast!!!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=SsckPARBBIg

  • Avatar
   perun :

   Prawdę mówiąc ja nie mam za grosz zaufania do Kukiza. Facet, który skakał na Majdanie wspólnie z banderowcami jest dla mnie raz na zawsze skończony jako polityk, a te jego tłumaczenia, że chciał zło dobrem zwyciężać, są żałosne. Jedynie brak wiedzy na temat banderyzmu mógłby w jakimś stopniu usprawiedliwiać jego postawę w czasie zamachu stanu w Kijowie, ale przecież Kukiz nie jest dzieckiem i doskonale wiedział, kim był Bandera i jego ferajna z OUN-UPA. Oczywiście gdyby Polska była krajem suwerennym, to ustawa antybanderowska powinna już dawno być faktem dokonanym, ale niestety wszyscy wiemy, jak ta suwerenność naszego kraju wygląda. Dlatego też taka ustawa na pewno nie wejdzie w życie w ciągu przynajmniej paru najbliższych lat. A w każdym razie na pewno nie za kadencji obecnego Sejmu. I Kukiz doskonale o tym wie, ale wykorzystuje okazję, by przejąć patriotyczny elektorat, szczególnie elektorat związany ze środowiskiem kresowym. Moim zdaniem Kukiz po to został właśnie wylansowany (oczywiście jako polityk, bo jako muzyk nie musi się już lansować), aby przejąć część prawicowo-narodowego elektoratu. Kukiz reklamuje się jako antysystemowiec, ale ja w żadną jego antysystemowość nie wierzę. Zresztą, aby znaleźć się w polskim Sejmie, partia lub ugrupowanie musi de facto uzyskać „koncesję” od Systemu. Jeżeli System nie akceptowałby jakiejś partii, to po prostu taka partia zostałaby udupiona, czego przykładem może być partia Zmiana, której pop prostu odmówiono rejestracji, a jej lidera wsadzono do więzienia pod zarzutem szpiegostwa.

   • upadlina
    upadlina :

    może tak być perun, jak mówisz!!……….Niestety, może tak być !!………..Nieśmiało liczę jednak na to, że Kukiz przeszedł wewnętrzną metamorfozę, jak Maciejczuk, który jeszcze nie tak dawno był zagorzałym zwolennikiem upadlińskiego majdanu i banderowskich bojówek, a dziś jest jednym z największych wrogów tych zwyrodnialców!!…….Jednak mogę się mylić co do jego osoby!!……Czas pokaże!!

 3. Avatar
  tutejszym :

  „Potrzebna jest krótka ustawa zakazująca propagowania banderyzmu w Polsce” – powiedział Kresom.pl Paweł Kukiz.” Daj Mu Bóg zdrowie i powodzenie w tej akcji. Chciałbym doczekać pełnej penalizacji za szerzenie ideologii banderyzmu w RP. Może to mieć otrzeźwiające znaczenie w społeczeństwie dla tej podłej, ludobójczej teorii.

 4. Avatar
  jaroslaus :

  to co robii Kukiz jest bardzo mądre, bo niezależnie od wyniku, obnaży polskiej kościelnej ciemnocie prawdziwą, parchato-chachłatą, mordę PIS. To czy i ewentualnie kiedy ustawa trafi pod obrady zależy oczywiście od ukraińca, którym jest Kuchciński. Mieliśmy już 2 żydków marszałkami vide Dorn – Dornbaum i Borowski – Berman, to mamy i ukraińca.

 5. Avatar
  jaro7 :

  Gdyby powstała taka USTAWA a nie uchwała miałaby jeszcze jeden plus,uznanie ypa za organizaję zbrodnicza (jaką była) zatrzasnęła by drzwi przed uznaniem tych bandytów za kombatantów,i tego obawiaja sie upaincy,ale PiS jakoś nie chce tego zrobić.Ta uchwał ao ludobójstwie ma byc tylko listkiem figowym,współpraca na lini UPA-PiS będzie kwitła.