Komisja Europejska uważa, że Chorwacja spełniła wszystkie warunki, aby przyjąć walutę euro od 2023 roku. Planowana zmiana nastąpi niecałą dekadę po przystąpieniu tego kraju do Unii Europejskiej.

Jak poinformowała Komisja Europejska w środę, Chorwacja spełniła wszystkie warunki, aby przyjąć walutę euro od 2023 roku. Planowana zmiana nastąpi niecałą dekadę po przystąpieniu tego kraju do Unii Europejskiej.

Zmiana sprawi, że Chorwacja będzie 20. krajem europejskim, który będzie korzystał z tej waluty.

„Dzisiaj Chorwacja zrobiła znaczący krok w kierunku przyjęcia euro, naszej wspólnej waluty” – powiedziała w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Rada podejmie ostateczne decyzje w sprawie przyjęcia euro przez Chorwację w pierwszej połowie lipca, po przeprowadzeniu dyskusji na forum Rady Europejskiej, a także po wydaniu opinii przez Parlament Europejski i Eurpejski Bank Centralny.

W połowie maja chorwacki parlament przegłosował  przyjęcie euro jako waluty obowiązującej w Chorwacji. Zastąpienie narodowej waluty kuny przez euro poparła zdecydowana większość członków Saboru. Za wprowadzeniem w Chorwacji europejskiej waluty zagłosowało 117 parlamentarzystów. Przeciw zagłosowało 17 z Mostu i Suwerennistów. Jeden z deputowanych wstrzymał się od głosu

Miro Bulj z Mostu powiedział, że przed podjęciem decyzji konieczna była ocena skutków wprowadzenia euro, czego nie zrobiono. Zaapelował on do parlamentu o wycofanie projektu ustawy, o wyrażenie opinii przez ekspertów, a następnie powierzenie decyzji narodowi, który powinien wypowiedzieć się na temat obowiązującej waluty w referendum.

Marijan Pavliček reprezentujący Suwerennistów martwił się o to, jak obywatele przetrwają miesiąc po wejściu do strefy euro, jak będą żyć emeryci i pracownicy najemni. Uznał on, że ​przyjęcie euro w czasie największego kryzysu energetycznego w UE, największej niepewności gospodarczej i najwyższej inflacji od 20 lat jest szaleństwem. Pavliček ocenił, że ​​z czterech kryteriów konwergencji Chorwacja nie spełni kryterium inflacyjnego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply