Z opublikowanego w środę przez Komisję Europejską raportu wynika, że w UE powinna powstać „służba współpracy wywiadowczej”.

Przygotowanie raportu zostało zlecone na początku 2024 roku przez szefową KE byłemu prezydentowi Finlandii Sauliemu Niinisto. Wynika z niego, że Unia Europejska musi podjąć pilne działania w odpowiedzi na coraz bardziej złożone kryzysy, z którymi mierzy się świat.

Raport mówi m.in. o planach zacieśnienia współpracy wywiadowczej. Niinisto wzywa do „stopniowego wzmacniania struktur wywiadowczych UE w kierunku pełnoprawnej unijnej służby ds. współpracy wywiadowczej”. Powołuje się przy tym na unijne uprawnienia do „koordynowania konkretnych zadań kontrwywiadowczych”.

„Długoterminowym celem UE powinna być w pełni rozwinięta służba współpracy wywiadowczej, służąca wszystkim instytucjom UE i państwom członkowskim” – napisał Niinisto w raporcie.

Miałaby ona służyć – według raportu – zarówno celom strategicznym, jak i operacyjnym, nie ingerując w prerogatywy krajowych służb wywiadowczych w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Czytaj: „Unia Obronna” i przekazanie Brukseli dowodzenia nad wojskiem – Ordo Iuris o planowanych zmianach unijnych traktatów

Raport zakłada też utworzenie unijnej „sieci antysabotażowej, aby wspierać państwa członkowskie w zapobieganiu incydentom sabotażowym i reagowaniu na nie”.

„Powinniśmy skupić się na usprawnieniu przepływu gromadzonych informacji i danych wywiadowczych” – oświadczyła podczas środowej konferencji prasowej szefowa KE Ursula von der Leyen.

W nowej Komisji Europejskiej po raz pierwszy znajdzie się komisarz ds. obronności, którego zadaniem będzie opracowanie białej księgi na temat obrony. Dokument ma zostać opublikowany wiosną. Raport Niinisto ma zostać wykorzystany w pracach.

Zobacz także: Minister: wydatki obronne Polski nie zostaną wyłączone z unijnej procedury nadmiernego deficytu

euronews.com / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz