Rosyjski myśliwiec MIG-31 należący do Floty Północnej usiłował przechwycić samolot patrolowy norweskich sił powietrznych Lockheed P-3C Orion nad wodami Morza Barentsa – poinformowały w środę siły zbrojne Federacji Rosyjskiej.

Agencja “Tass” podaje, że w środę rosyjskie radary wykryły cel powietrzny, nad neutralnymi wodami Morza Barentsa, który zbliżał się do granicy Federacji Rosyjskiej. Samolot został zidentyfikowany jako Lockheed P-3C Orion należący do sił powietrznych Norwegii.

Czytamy, że myśliwiec MiG-31 należący do sił szybkiego reagowania obrony powietrznej Floty Północnej został wysłany aby zidentyfikować cel powietrzny i zapobiec przekroczeniu przez niego granicy państwowej Rosji. Załoga rosyjskiego myśliwca zbliżyła się do obiektu powietrznego w bezpiecznej odległości i zidentyfikowała go jako norweski samolot patrolowy Lockheed P-3C Orion.

Podkreślono, że norweski samolot oddalił się od rosyjskiej granicy, a MIG-31 wrócił do bazy lotniczej.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek norweskie siły powietrzne opublikowały zdjęcia i nagranie wideo lecącego, amerykańsko-norweskiego ugrupowania, ale nie podano, kiedy to wydarzenie faktycznie miało miejsce. Ponadto, na żadnym ze zdjęć nie widać samolotów F-35A, które również miały uczestniczyć w tym locie. Serwis „War Zone” portalu The Drive zauważa, że opublikowane materiały faktycznie mogą przedstawiać norweskie myśliwce eskortujące B-52H podczas lotu do Wielkiej Brytanii trasą polarną, nad Grenlandią, Morzem Norweskim i Morzem Północnym.

Jak pisaliśmy wcześniej, na początku czerwca br. amerykańskie bombowce strategiczne B-52H odbyły lot ćwiczebny nad Arktyką, na północ od Rosji. Według części rosyjskich mediów, samoloty te ćwiczyły uderzenie jądrowe na rosyjskie obiekty w Arktyce i na Syberii. Informowaliśmy też, że wcześniej, podczas misji w rejonie Morza Czarnego amerykańskie bombowce B-1B Lancer szkoliły się w zakresie zdolności wykorzystywania nowoczesnych manewrujących pocisków przeciwokrętowych LRASM. Obecny kontekst geopolityczny wskazuje, że zasadniczo jedynym potencjalnym celem dla nich mogłyby być tylko okręty rosyjskie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnich miesiącach w różnych regionach dochodziło do podobnych incydentów.

Przykładowo, w poniedziałek rosyjski myśliwiec Su-27 wystartował, aby przechwycić samoloty rozpoznawcze Sił Powietrznych USA i Szwedzkich Sił Powietrznych nad Bałtykiem, a także samolot niemieckiej marynarki wojennej.

21 sierpnia rosyjski samolot myśliwski Su-30SM został wysłany, aby przechwycić dwa samoloty rozpoznawcze francuskiej marynarki wojennej i brytyjskich sił powietrznych i zapobiec przekroczeniu przez nie rosyjskiej granicy państwowej

Wcześniej informowaliśmy o podobnym incydencie, do którego doszło 17 sierpnia. Rosyjski myśliwiec został wtedy wysłany w celu przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego Boeing RC-135 nad wodami Morza Bałtyckiego, w pobliżu granicy z Rosją. Podkreślono, że jednostka sił powietrznych USA zbliżała się do granicy Federacji Rosyjskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w niedzielę 16 sierpnia rosyjskie dowództwo podniosło swój myśliwiec dla przechwycenia włoskiego samolotu wojskowego, który zbliżył się do granicy przestrzeni powietrznej Rosji.

15 sierpnia rosyjski myśliwiec Su-27 został wysłany w celu przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego Lockheed EP-3, który zbliżał się do rosyjskiej granicy nad Morzem Czarnym.

Wcześniej, 14 sierpnia, agencja „Tass” informowała, że rosyjskie radary namierzyły 46 zagranicznych statków powietrznych (35 zagranicznych samolotów szpiegowskich i 11 dronów), które w ciągu poprzedniego tygodnia przeprowadzały rozpoznanie powietrzne w pobliżu granicy z Rosją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

12 i 14 sierpnia rosyjskie myśliwce Su-27 usiłowały przechwycić amerykańskie samoloty zwiadowcze nad wodami Morza Czarnego.

7 sierpnia rosyjski myśliwiec Su-27 został wysłany w celu przechwycenia nad Morzem Czarnym samolotu rozpoznawczego Sił Powietrznych USA RC-135 i samolotu patrolowego Marynarki USA P-8A Posejdon.

Zobacz także: Szwecja prowadzi manewry wojskowe na Bałtyku – to odpowiedź na działania rosyjskiej armii i sytuację na Białorusi

tass.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply