Grupa 6 amerykańskich bombowców strategicznych B-52H Stratofortress wykonała wspólny przelot z norweskimi myśliwcami F-35A i F-16AM Viper. Bombowce te zostały na krótki czas przebazowane do Wielkiej Brytanii. Zdaniem ekspertów, miałoby to być sygnałem wysłanym w stronę Rosji.

W poniedziałek norweskie siły powietrzne opublikowały zdjęcia i nagranie wideo lecącego, amerykańsko-norweskiego ugrupowania, ale nie podano, kiedy to wydarzenie faktycznie miało miejsce. Ponadto, na żadnym ze zdjęć nie widać samolotów F-35A, które również miały uczestniczyć w tym locie. Serwis „War Zone” portalu The Drive zauważa, że opublikowane materiały faktycznie mogą przedstawiać norweskie myśliwce eskortujące B-52H podczas lotu do Wielkiej Brytanii trasą polarną, nad Grenlandią, Morzem Norweskim i Morzem Północnym.

Zadowolenie ze wspólnej misji wyraził głównodowodzący norweskiej armii, gen. major Eirik Kristoffersen. Z kolei rzeczniczka NATO Oana Lungescu oświadczyła kilka dni temu, że obecność bombowców USA w Wielkiej Brytanii to „silny sygnał” mocnego zaangażowania Waszyngtonu na rzecz Sojuszu i bezpieczeństwa w Europie. Dodała, że amerykańskie samoloty będą latać u boku sojuszników w ramach NATO w kolejnych dniach.

Zdaniem ekspertów i obserwatorów, wszystkie sześć bombowców wysłanych do Wielkiej Brytanii posiada zdolność przenoszenia broni nuklearnej, co jest nietypowe dla tego rodzaju dyslokacji. Z kolei lot trasą polarną mógł odzwierciedlać misję polegającą na uderzeniu nuklearnym na cele w Rosji przy użyciu rakiet manewrującym typu ALCM, AGM-86B. Wiadomo, że sześć B-52H może przenosić łącznie 120 takich pocisków rakietowych. Zwracano też uwagę, że cała ta sytuacja ma miejsce w kontekście sytuacji na Białorusi.

Jak pisaliśmy wcześniej, na początku czerwca br. amerykańskie bombowce strategiczne B-52H odbyły lot ćwiczebny nad Arktyką, na północ od Rosji. Według części rosyjskich mediów, samoloty te ćwiczyły uderzenie jądrowe na rosyjskie obiekty w Arktyce i na Syberii. Informowaliśmy też, że wcześniej, podczas misji w rejonie Morza Czarnego amerykańskie bombowce B-1B Lancer szkoliły się w zakresie zdolności wykorzystywania nowoczesnych manewrujących pocisków przeciwokrętowych LRASM. Obecny kontekst geopolityczny wskazuje, że zasadniczo jedynym potencjalnym celem dla nich mogłyby być tylko okręty rosyjskie.

Czytaj także: Rosyjskie myśliwce szykowały się do przejęcia amerykańskich bombowców w pobliżu Morza Ochockiego

thedrive.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply