PIT-RADWAR S.A. dostarczył 3 kolejne sztuki Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (SPZR) POPRAD do Sił Zbrojnych RP. To już druga dostawa z tegorocznej partii, która obejmuje 19 sztuk urządzeń.

Umowa na dostawę systemów POPRAD została zawarta z Inspektoratem Uzbrojenia w 2015 roku. Kontrakt obejmuje 79 systemów o wartości ponad miliarda złotych. We wtorek spółka, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, poinformowała o przekazaniu 3 kolejnych sztuk zestawów Siłom Zbrojnym RP.

“Zestawy POPRAD są używane w wybranych brygadach Wojsk Lądowych oraz w dywizyjnych pułkach przeciwlotniczych” – zwraca uwagę PIT-RADWAR S.A. w komunikacie.

Zobacz także: PIT-RADWAR prezentuje modułowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej bardzo krótkiego zasięgu [+VIDEO]

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 roku dwa samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD zostały przekazane do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Pod koniec czerwca ub. roku  9 Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Poprad dotarło do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. W maju ubiegłego roku dwa egzemplarze pojazdu opuściły zakłady PIT-Radwar S.A. i dotarły do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Jak czytamy na stronie spółki PIT-Radwar S.A., Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD jest przeznaczony do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. SPZR POPRAD może być stosowany także do osłony kolumn wojsk, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań, oraz lotnisk, portów, zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego.

Podstawowe funkcje SPZR POPRAD realizowane są przez zintegrowaną głowicę śledząco-celowniczą, która posiada napędy o wysokiej dynamice i dokładności. Zestaw sensorów elektrooptycznych (kamera termalna, kamera światła dziennego i dalmierz laserowy) współpracuje z układem automatycznego śledzenia celu (wideotraker).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wskazanie celów odbywa się za pośrednictwem danych, które są przekazywane kanałem cyfrowym z systemu zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą lub jest realizowane w sposób autonomiczny. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji oraz orientowania, a także urządzenie zapytujące „swój-obcy”.
Zestaw jest montowany standardowo na podwoziu samochodu ŻUBR-P.

Zobacz także: Polska firma realizuje kontrakt na anteny IFF dla Patriotów

pitradwar.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply