W poniedziałek nad wodami Morza Bałtyckiego doszło dwóch kolejnych incydentów, w których uczestniczyły siły powietrzne NATO oraz Federacji Rosyjskiej. Dodatkowo, NATO zarzuca rosyjskiemu lotnictwu naruszenie granicy Danii, do którego miało dojść w zeszłym tygodniu.

W poniedziałek rosyjski myśliwiec Su-27 Floty Bałtyckiej został wysłany w celu przechwycenia czterech zagranicznych samolotów obserwacyjnych nad wodami Morza Bałtyckiego. Tego samego dnia, także w rejonie Morza Bałtyckiego, rosyjskie myśliwce Su-27 były zadaniowane do przechwycenia trzech amerykańskich bombowców – podaje agencja “Tass”. To kolejne tego typu incydenty w ostatnim czasie. Dodatkowo, NATO zarzuca rosyjskiemu lotnictwu naruszenie przestrzeni powietrznej Danii, do którego miało dojść w zeszłym tygodniu.

Czytamy, że rosyjskie radary wykryły w poniedziałek cztery cele powietrzne nad neutralnymi wodami Morza Bałtyckiego. Jednostki zbliżały się do granicy Federacji Rosyjskiej.

“Załoga rosyjskiego myśliwca zidentyfikowała cele powietrzne jako strategiczny samolot rozpoznawczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych RC-135, samolot szpiegowski Gulfstream szwedzkich sił powietrznych, samolot obserwacyjny duńskich sił powietrznych Challenger oraz morski samolot patrolowy niemieckiej marynarki wojennej P-3C Orion” – czytamy w komunikacie. Podkreślono, że po oddaleniu się jednostek NATO rosyjski myśliwiec wrócił do macierzystej bazy.

Tego samego dnia, rosyjskie myśliwce Su-27 zostały wysłane, aby przechwycić trzy amerykańskie bombowce strategiczne nad Morzem Bałtyckim. “Załoga rosyjskiego myśliwca zbliżyła się do celów powietrznych z bezpiecznej odległości i zidentyfikowała je jako bombowce strategiczne B-52H Sił Powietrznych USA” – czytamy. Podkreślono, że także w tym przypadku nie doszło do naruszenia rosyjskiej granicy państwowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal “The Drive” podaje, że NATO zarzuca siłom Federacji Rosyjskiej, że myśliwiec Su-27 dopuścił się w zeszłym tygodniu naruszenia duńskiej granicy. Do incydentu miało dojść, gdy sześć ciężkich bombowców NATO, w tym cztery z oddziału obecnie rozmieszczonego w Wielkiej Brytanii, wykonywało przelot nad 30 krajami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dowództwo Sił Powietrznych NATO twierdzi, że Su-27, operujący z rosyjskiej enklawy Kaliningradu na Morzu Bałtyckim, przechwycił B-52, gdy zbliżał się on do duńskiej wyspy Bornholm 28 sierpnia 2020 r. Zamiast zawrócić, zdaniem dowództwa NATO, rosyjski myśliwiec podążył za bombowcem “głęboko w duńską przestrzeń powietrzną nad wyspą”, powodując poważne naruszenie przestrzeni powietrznej państwa NATO.

Agencja “Tass” podaje, że naruszeniu granicy Danii zaprzecza strona rosyjska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnich miesiącach w różnych regionach dochodziło do podobnych incydentów.

W piątek rosyjski myśliwiec Su-30 został wysłany w celu przechwycenia samolotu rozpoznawczego amerykańskich sił powietrznych Boeing RC-135 nad wodami Morza Czarnego.

Przykładowo, 26 sierpnia rosyjskie radary wykryły cel powietrzny, nad neutralnymi wodami Morza Barentsa, który zbliżał się do granicy Federacji Rosyjskiej. Samolot został zidentyfikowany jako Lockheed P-3C Orion należący do sił powietrznych Norwegii.

21 sierpnia rosyjski samolot myśliwski Su-30SM został wysłany, aby przechwycić dwa samoloty rozpoznawcze francuskiej marynarki wojennej i brytyjskich sił powietrznych i zapobiec przekroczeniu przez nie rosyjskiej granicy państwowej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do podobnego incydentu doszło 17 sierpnia. Rosyjski myśliwiec został wtedy wysłany w celu przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego Boeing RC-135 nad wodami Morza Bałtyckiego, w pobliżu granicy z Rosją. Podkreślono, że jednostka sił powietrznych USA zbliżała się do granicy Federacji Rosyjskiej.

Z kolei w niedzielę 16 sierpnia rosyjskie dowództwo podniosło swój myśliwiec dla przechwycenia włoskiego samolotu wojskowego, który zbliżył się do granicy przestrzeni powietrznej Rosji.

15 sierpnia rosyjski myśliwiec Su-27 został wysłany w celu przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego Lockheed EP-3, który zbliżał się do rosyjskiej granicy nad Morzem Czarnym.

Wcześniej, 14 sierpnia, agencja „Tass” informowała, że rosyjskie radary namierzyły 46 zagranicznych statków powietrznych (35 zagranicznych samolotów szpiegowskich i 11 dronów), które w ciągu poprzedniego tygodnia przeprowadzały rozpoznanie powietrzne w pobliżu granicy z Rosją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

12 i 14 sierpnia rosyjskie myśliwce Su-27 usiłowały przechwycić amerykańskie samoloty zwiadowcze nad wodami Morza Czarnego.

7 sierpnia rosyjski myśliwiec Su-27 został wysłany w celu przechwycenia nad Morzem Czarnym samolotu rozpoznawczego Sił Powietrznych USA RC-135 i samolotu patrolowego Marynarki USA P-8A Posejdon.

Zobacz także: Szwecja prowadzi manewry wojskowe na Bałtyku – to odpowiedź na działania rosyjskiej armii i sytuację na Białorusi.

tass.com / thedrive.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply