Rosyjski myśliwiec Su-30 został wysłany w celu przechwycenia samolotu rozpoznawczego amerykańskich sił powietrznych Boeing RC-135 nad wodami Morza Czarnego – poinformowały w piątek rosyjskie siły zbrojne.

Agencja „Tass” podaje, że rosyjskie systemy kontroli wykryły cel powietrzny nad neutralnymi wodami Morza Czarnego. Jednostka zbliżała się do granicy państwowej Rosji. „Myśliwiec Su-30 sił szybkiego reagowania obrony powietrznej Południowego Okręgu Wojskowego został zmuszony do przechwycenia celu” – napisano.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Załoga rosyjskiego myśliwca zbliżyła się do celu powietrznego w bezpiecznej odległości i zidentyfikowała go jako strategiczny samolot rozpoznawczy Sił Powietrznych USA RC-135” – czytamy w komunikacie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W komunikacie zaznaczono, że amerykański samolot nie naruszył granicy państwowej Federacji Rosyjskiej.

Agencja podaje, że po tym, jak amerykański samolot rozpoznawczy oddalił się od rosyjskiej granicy państwowej, rosyjski myśliwiec bezpiecznie wrócił na macierzyste lotnisko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wielka demonstracja NATO w powietrzu. Przelot B-52H nad 30 krajami NATO

W ostatnich miesiącach w różnych regionach dochodziło do podobnych incydentów.

Przykładowo, w środę rosyjskie radary wykryły cel powietrzny, nad neutralnymi wodami Morza Barentsa, który zbliżał się do granicy Federacji Rosyjskiej. Samolot został zidentyfikowany jako Lockheed P-3C Orion należący do sił powietrznych Norwegii.

W poprzedni poniedziałek rosyjski myśliwiec Su-27 wystartował, aby przechwycić samoloty rozpoznawcze Sił Powietrznych USA i Szwedzkich Sił Powietrznych nad Bałtykiem, a także samolot niemieckiej marynarki wojennej.

21 sierpnia rosyjski samolot myśliwski Su-30SM został wysłany, aby przechwycić dwa samoloty rozpoznawcze francuskiej marynarki wojennej i brytyjskich sił powietrznych i zapobiec przekroczeniu przez nie rosyjskiej granicy państwowej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej informowaliśmy o podobnym incydencie, do którego doszło 17 sierpnia. Rosyjski myśliwiec został wtedy wysłany w celu przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego Boeing RC-135 nad wodami Morza Bałtyckiego, w pobliżu granicy z Rosją. Podkreślono, że jednostka sił powietrznych USA zbliżała się do granicy Federacji Rosyjskiej.

Jak pisaliśmy, w niedzielę 16 sierpnia rosyjskie dowództwo podniosło swój myśliwiec dla przechwycenia włoskiego samolotu wojskowego, który zbliżył się do granicy przestrzeni powietrznej Rosji.

15 sierpnia rosyjski myśliwiec Su-27 został wysłany w celu przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego Lockheed EP-3, który zbliżał się do rosyjskiej granicy nad Morzem Czarnym.

Wcześniej, 14 sierpnia, agencja „Tass” informowała, że rosyjskie radary namierzyły 46 zagranicznych statków powietrznych (35 zagranicznych samolotów szpiegowskich i 11 dronów), które w ciągu poprzedniego tygodnia przeprowadzały rozpoznanie powietrzne w pobliżu granicy z Rosją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

12 i 14 sierpnia rosyjskie myśliwce Su-27 usiłowały przechwycić amerykańskie samoloty zwiadowcze nad wodami Morza Czarnego.

7 sierpnia rosyjski myśliwiec Su-27 został wysłany w celu przechwycenia nad Morzem Czarnym samolotu rozpoznawczego Sił Powietrznych USA RC-135 i samolotu patrolowego Marynarki USA P-8A Posejdon.

Zobacz także: Szwecja prowadzi manewry wojskowe na Bałtyku – to odpowiedź na działania rosyjskiej armii i sytuację na Białorusi

tass.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz