Kazachstan wezwał inne kraje, m.in. mocarstwa nuklearne, do opracowania planu całkowitego wyeliminowania broni jądrowej do 2045 roku. Apel w opisywanej sprawie zamieścił minister spraw zagranicznych Kazachstanu Muchtar Tleuberdi.

Tleuberdi napisał w tekście opublikowanym w niedzielę przez liter.kz, że w związku z wojną w Ukrainie i pojawiającymi się groźbami użycia broni jądrowej, “bardziej niż kiedykolwiek wcześniej myślimy o zbiorowej bezbronności ludzkości i pilnej potrzebie zakazania i wyeliminowania tych śmiercionośnych broni”.

Minister przypomniał wypowiedź sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który powiedział, że na świecie jest ok. 13,4 tys. głowic nuklearnych. Powoduje to, że możliwość wykorzystania broni jądrowej jest “bardziej realna niż w najciemniejszych dniach zimnej wojny”.

Tleuberdi podkreślił, że Kazachstan dobrowolnie porzucił swój arsenał nuklearny i zamknął poligon doświadczalny. “Praktyczny wkład Kazachstanu w rozbrojenie nuklearne daje moralne prawo do dalszego wzywania narodów i rządów do podwojenia wysiłków na rzecz oczyszczenia naszej planety z groźby samozagłady” – napisał.

Jego zdaniem zapisy dot. całkowitego wyeliminowania broni nuklearnej mogą znaleźć się w dokumentach po pierwszej konferencji Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, która odbędzie się w Wiedniu w dniach 21-23 czerwca.

“Wzywamy wszystkie państwa, w tym mocarstwa nuklearne, do opracowania stopniowego planu całkowitego wyeliminowania broni jądrowej do 2045 roku, na stulecie ONZ. (…) Kazachstan zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele politycznych i technicznych przeszkód w osiągnięciu tego szlachetnego, ale ambitnego celu. Uważamy za konieczne rozpoczęcie praktycznych prac w tym kierunku” – napisał szef MSZ Kazachstanu.

Zobacz także: Prezydent Kazachstanu odmówił przyjęcia orderu od Putina

Kazachstan posiadał po upadku ZSRR czwarty największy na świecie arsenał nuklearny. W kolejnych latach zwrócił wszystkie bomby do Rosji. Władze kraju zamknęły także poligon atomowy Semipałatyńsk (władze ZSRR dokonały tam kilkuset testowych eksplozji, a skutki są odczuwalne do dziś).

Zobacz także: Kazachstan nie uzna niepodległości samozwańczych republik ludowych na wschodzie Ukrainy [+VIDEO]

republicworld.com / anews.com.tr / rmf24 / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply