Kazachstan wezwał inne kraje, m.in. mocarstwa nuklearne, do opracowania planu całkowitego wyeliminowania broni jądrowej do 2045 roku. Apel w opisywanej sprawie zamieścił minister spraw zagranicznych Kazachstanu Muchtar Tleuberdi.
Tleuberdi napisał w tekście opublikowanym w niedzielę przez liter.kz, że w związku z wojną w Ukrainie i pojawiającymi się groźbami użycia broni jądrowej, „bardziej niż kiedykolwiek wcześniej myślimy o zbiorowej bezbronności ludzkości i pilnej potrzebie zakazania i wyeliminowania tych śmiercionośnych broni”.
Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:
Minister przypomniał wypowiedź sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który powiedział, że na świecie jest ok. 13,4 tys. głowic nuklearnych. Powoduje to, że możliwość wykorzystania broni jądrowej jest „bardziej realna niż w najciemniejszych dniach zimnej wojny”.
Tleuberdi podkreślił, że Kazachstan dobrowolnie porzucił swój arsenał nuklearny i zamknął poligon doświadczalny. „Praktyczny wkład Kazachstanu w rozbrojenie nuklearne daje moralne prawo do dalszego wzywania narodów i rządów do podwojenia wysiłków na rzecz oczyszczenia naszej planety z groźby samozagłady” – napisał.
Jego zdaniem zapisy dot. całkowitego wyeliminowania broni nuklearnej mogą znaleźć się w dokumentach po pierwszej konferencji Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, która odbędzie się w Wiedniu w dniach 21-23 czerwca.
„Wzywamy wszystkie państwa, w tym mocarstwa nuklearne, do opracowania stopniowego planu całkowitego wyeliminowania broni jądrowej do 2045 roku, na stulecie ONZ. (…) Kazachstan zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele politycznych i technicznych przeszkód w osiągnięciu tego szlachetnego, ale ambitnego celu. Uważamy za konieczne rozpoczęcie praktycznych prac w tym kierunku” – napisał szef MSZ Kazachstanu.
Zobacz także: Prezydent Kazachstanu odmówił przyjęcia orderu od Putina
Kazachstan posiadał po upadku ZSRR czwarty największy na świecie arsenał nuklearny. W kolejnych latach zwrócił wszystkie bomby do Rosji. Władze kraju zamknęły także poligon atomowy Semipałatyńsk (władze ZSRR dokonały tam kilkuset testowych eksplozji, a skutki są odczuwalne do dziś).
Zobacz także: Kazachstan nie uzna niepodległości samozwańczych republik ludowych na wschodzie Ukrainy [+VIDEO]
republicworld.com / anews.com.tr / rmf24 / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!