„Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) z Białegostoku wykryła i rozbiła grupę przestępczą, która naraziła Skarb Państwa na stratę co najmniej 150 mln zł” – poinformowała w czwartek KAS. Grupa zajmowała się fałszowaniem dokumentacji handlowej i faktur VAT.

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w czwartek o wykryciu i rozbiciu grupy przestępczej, która zajmowała się fałszowaniem faktur VAT. Podkreślono, że grupa naraziła Skarb Państwa na stratę co najmniej 150 mln zł.

Czytamy, że przestępcy fałszowali dokumentację handlową i faktury VAT, które dotyczyły sprowadzanych z Azji towarów. W ten sposób zaniżali płacone podatki i cło. Czytamy, że na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, 10 członków grupy aresztowano na 3 miesiące.

Śledztwo w omawianej sprawie było nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku. W jego toku ustalono, że w Polsce działa zorganizowana grupa przestępcza, która sprowadza z Azji towary po zaniżonych wartościach. Przestępcy używali do tego celu m.in. sfałszowanych faktur i fikcyjnych podmiotów gospodarczych (tzw. słupów). Śledczy szacują, że w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 150 milionów zł z tytułu niezapłaconego cła i podatków.

„Pod koniec sierpnia 130 funkcjonariuszy i pracowników z podlaskiej, mazowieckiej i dolnośląskiej KAS oraz z Ministerstwa Finansów weszło jednocześnie do 17 wytypowanych miejsc i zatrzymało 10 członków grupy” – czytamy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Na granicy udaremniono duży przemyt papierosów [+FOTO]

Podkreślono, że w czasie przeszukań miejsc zamieszkania przestępców i siedzib firm, które brały udział w nielegalnym procederze, zabezpieczone zostały dokumenty, elektroniczne nośniki danych i telefony, wykorzystywane w przestępstwach. Zabezpieczono także 1,5 mln zł w gotówce, biżuterię, zegarki i złoto inwestycyjne o wartości blisko 1 mln zł. Znaleziono również broń, narkotyki i nielegalny alkohol.

„Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i fałszowania faktur (tzw. zbrodnia fakturowa). Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności nawet do 25 lat” – podaje KAS.

Zobacz także: Wprowadzili do obrotu w Polsce co najmniej 180 mln litrów nielegalnego paliwa. Wyroki dla mafii paliwowej

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz