Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zdystansował się od sugestii formułowanych przez polskiego premiera, że Wiedeń mógłby w znacznym stopniu zestroić swoją politykę z państwami Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Podczas swojej wizyty na Węgrzech, po spotkaniu z Viktorem Orbanem, premier Mateusz Morawiecki mówił o możliwości rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej o kolejne kraje. Zaznaczył, że V4 jest gotowa na „skuteczną współpracę” z takimi krajami, jak Austria oraz państwa bałtyckie i bałkańskie. Zapewniał, że Polska nie tylko dopuszcza tego rodzaju współpracę, ale też stara się ją inspirować. Morawiecki sugerował też, że władze Austrii mogłyby znacząco zestroić swoją politykę z polityką państw V4.

W piątek do tej kwestii oraz do pojawiających się sugestii, że pod rządami koalicji chadeków z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) z eurosceptyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe) Wiedniowi może być bliżej do państw Grupy Wyszehradzkiej niż do Europy zachodniej, odniósł się Kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Przestrzegł on przed „nadinterpretowaniem spraw”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Są kroki i inicjatywy, w których napotykamy dobrą wolę w krajach zachodniej Europy. Są inne, w których być może dostaniemy aplauz od państw Grupy Wyszehradzkiej, i jeszcze inne, w których zgadzamy się ze wszystkimi 27 członkami UE – powiedział Kurz.

W najbliższych tygodniach szef austriackiego rządu złoży wizytę w Berlinie i w Paryżu. Swoją pierwszą podróż odbył do Brukseli. Kurz powiedział, że liczy na „dobrą wymianę” z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. – Niemcy są naszym największym sąsiadem, naszym najważniejszym partnerem gospodarczym – podkreślił.

Przeczytaj: Nowy kanclerz Austrii utrzyma sankcje wobec Rosji

Kurz pozytywnie wypowiedział się także o prezydencie Francji, Emmanuelu Macronie:

– Jest to dla nas wszystkich w UE zdecydowanie pozytywne, że jest francuski prezydent, który ma aspiracje, żeby coś w UE zmienić.

Kanclerz Austrii opowiedział się też za Unią silną „w dużych sprawach”, takich jak bezpieczeństwo granic, jednocześnie pozostawiającą wiele decyzji na temat prowadzonej polityki państwom i regionom.

W drugiej połowie tego roku Austria przejmie prezydencję w Radzie UE. W tym czasie mają zostać sfinalizowane rozmowy ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kurz wyraził nadzieję, że uda się zorganizować „uporządkowane wyjście Brytyjczyków”.

W piątek nowo sformowany rząd Austrii zebrał się na swoje pierwsze, dwudniowe posiedzenie. Ustalono na nim plan prac rządu na 2018 rok, a także przyjęto pierwszych sześć z dwóch tysięcy pozycji programowych. Informacje te przekazali po posiedzeniu zarówno kanclerz Austrii Kurz, jak i wicekanclerz Heinz-Christian Strache z koalicyjnej FPOe.

Uchwalono m.in. decyzję o obniżeniu składek na ubezpieczenie od bezrobocia, a także wzbudzające kontrowersje zmiany w świadczeniach na mieszkające za granicą dzieci. Na najbliższe dwa lata rząd przygotowuje oszczędności na kwotę 2,5 mld euro.

Przeczytaj także: Premier Słowacji: będziemy okazywać solidarność Polsce

Interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz