Jak pisała Agencja Prasowa Reuters, rząd Kanady skrytykował w czwartek plan Donalda Trumpa, według którego na granicę mają zostać wysłane wojska.

Kanadyjski rząd krytykuje możliwość postawienia wojsk amerykańskich na granicy USA i Kanady – pisze Reuters. Premier Trudeau stwierdził, że takie rozwiązanie może zaszkodzić relacjom między obywatelami amerykańskimi i kanadyjskimi.

Administracja Donalda Trumpa chciałaby postawić na rogatkach około tysiąca żołnierzy. Mieliby pomóc w utrzymywaniu zakazu niekoniecznego przemieszczania się osób między dwoma państwami.

„Kanada i Stany Zjednoczone mają najdłuższą na świecie niezmilitaryzowaną granicę. To służy naszym interesom i chcemy by tak pozostało” – mówił premier Kanady.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jak pisaliśmy wcześniej, Sekretarz Obrony USA nałożył 60 dniowy zakaz poruszania się za granicę amerykańskim wojskom. Jest to środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Zobacz także: Ukraina: Kanadyjscy żołnierze niepewni przyszłości w związku z pandemią koronawirusa

„Celem rozkazu jest upewnienie się, że nie przyniesiemy wirusa do kraju, nie zarazimy innych i nie rozniesiemy go w wojsku” – mówił Esper w rozmowie z dziennikarzem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Według amerykańskiego Sekretarza Obrony, nowy rozkaz ma nie wpłynąć na kluczowe działania armii. Jedną z nich jest wycofanie się wojsk Stanów Zjednoczonych z Afganistanu.

USA zobowiązały się w porozumieniu z Talibami do zmniejszenie swojej obecności w Afganistanie z 13000 do 8600 w przeciągu 135 dni. Porozumienie było podpisane miesiąc temu. „Rozkaz nie powinien zaszkodzić redukcji wojsk” – uspokajał Esper.

Do tej pory 277 amerykańskich żołnierzy zostało zarażonych koronawirusem, zaledwie w ciągu jednej doby ich liczba wzrosła o 30%.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz