Premier Węgier Viktor Orban przyjął zaproszenie do złożenia wizyty na Ukrainie. Szef węgierskiego rządu przyjedzie na Ukrainę po opanowaniu pandemii koronawirusa.

O przyjęciu zaproszenia do odwiedzenia Ukrainy przez Viktora Orbana poinformowało w czwartek ukraińskie MSZ po wideokonferencji pomiędzy szefami dyplomacji Ukrainy i Węgier. „Z przyjemnością otrzymałem potwierdzenie od mojego kolegi Petera Szijjarto, że premier Węgier Viktor Orban przyjął nasze zaproszenie i odwiedzi Ukrainę. Z niecierpliwością czekamy na jego wizytę. Zgodziliśmy się, że kiedy ustąpi pandemia koronawirusa, szybko uzgodnimy ze stroną węgierską datę wizyty” – powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

W trakcie rozmowy ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Węgier uzgodnili sfinalizowanie w najbliższej przyszłości umów dwustronnych, które mają zostać podpisane podczas spotkania przywódców obu państw.

Kułeba uzgodnił również z Peterem Szijjarto pilne podpisanie umowy o współpracy między Ukrainą a Węgrami w dziedzinie ochrony zdrowia, która pozwoli “zjednoczyć wysiłki obu krajów na rzecz wspólnej walki z pandemią”. W trakcie rozmowy ministrowie omawiali kwestie ochrony i wsparcia dla obywateli Ukrainy przebywających na Węgrzech oraz obywateli Węgier na Ukrainie w dobie pandemii koronawirusa.

Szijjarto zapewnił Kułebę, że węgierskie władze nie będą karać Ukraińców, którym w obecnej sytuacji upłynie ważność dokumentów. Rząd Węgier zezwolił na przedłużenie ważności dokumentów i wiz obcokrajowcom przebywającym na Węgrzech w czasie stanu nadzwyczajnego.

Strony umówiły się także na prolongowanie węgierskiego kredytu w wysokości 50 mln euro na rozwój infrastruktury w regionach przygranicznych. Termin tego kredytu wygasa 2 czerwca.

Tematem rozmowy Dmytra Kuleby i Petera Szijjarto była też ochrona praw węgierskiej mniejszości narodowej na Ukrainie. Jak podało ukraińskie MSZ, strony zgodziły się “kontynuować dialog w celu znalezienia rozwiązań, które rozwiążą problematyczne kwestie z poszanowaniem narodowych interesów obu krajów”.

Węgry i Ukraina toczą spór o dwie kontrowersyjne ustawy godzące w prawa mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym prawa mniejszości węgierskiej. Są to ustawa o oświacie oraz ustawa o języku ukraińskim. W obu przypadkach Komisja Wenecka wskazała, że niektóre zapisy tych ustaw godzą w prawa mniejszości. Po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO do czasu zmiany kontrowersyjnych przepisów i utrzymują ją do tej pory mimo nacisków USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Orban: Ukraina to duży kraj i tak się zachowuje

Kresy.pl / mfa.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply