Kanada kupuje od USA system obrony powietrznej NASAMS, by podarować go Ukrainie – poinformowała kanadyjska minister obrony.

We wtorek minister obrony Kanady, Anita Anand, odbyła rozmowę telefoniczną z ukraińskim ministrem obrony, Ołeksijem Reznikowem. Po tej rozmowie zamieściła wpis na Twitterze. Ogłosiła w nim, że Kanada kupuje od USA system obrony powietrznej NASAMS, by podarować go Ukrainie.

„Rozmawiałam dziś rano z ukraińskim ministrem obrony, Ołeksijem Reznikowem i usłyszałam to wprost: systemy obrony powietrznej są najwyższym priorytetem Ukrainy. Właśnie dlatego Kanada kupuje NASAMS od Stanów Zjednoczonych, żeby podarować go Ukrainie” – napisała Anand.

Minister zaznaczyła, że to pierwszy system obrony powietrznej, jaki Kanada przekazuje Ukrainie. Ma on pomóc w obronie ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej przez atakami rakietowymi i lotniczymi. Anand zaznaczyła, że NASAMS cechuje się wysoką skutecznością.

Według oficjalnego komunikatu kanadyjskiego resortu obrony system NASAMS, który trafi na Ukrainę, będzie wart około 406 mln dolarów kanadyjskich, czyli około 302 mln dolarów USA lub ponad 1,3 mld zł. Środki na ten cel będą pochodzić z pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 500 mln dol., który premier Justin Trudeau ogłosił w listopadzie ub. roku.

Czytaj także: Kanada kupuje F-35

Pierwsze systemy NASAMS, dostarczone z USA, trafiły na Ukrainę jesienią 2022 roku. W listopadzie były już w gotowości bojowej.

Niedawno pisaliśmy, że „The New York Times” zwraca uwagę na problem dotyczący relacji koszt-efekt w przypadku Ukrainy, która musi bronić się przed rosyjskimi atakami z użyciem dronów-kamikadze. Musi używać do tego m.in. zaawansowanych systemów przeciwlotniczych, dostarczonych przez Zachód. Serwis zaznacza, że w ten sposób Ukraińcy zużywają drogie rakiety ziemia-powietrze.

Produkcja irańskich bezzałogowców może kosztować łącznie 20 tys. dolarów, podczas gdy koszt wystrzelenie jednej z rakiet typu ziemia-powietrze, używanych przez Ukrainę, może wahać się od 140 tys. dolarów w przypadku poradzieckich S-300 do 500 tys. dolarów w przypadku rakiet NASAMS produkcji amerykańskiej” – zaznacza amerykański serwis.

Ponad miesiąc temu Pentagon podpisał kontrakt z firmą Raytheon Technologies na produkcję przeciwlotniczych systemów rakietowych NASAMS dla Sił Zbrojnych Ukrainy o wartości ponad 1,2 mld dolarów.

canada.ca / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    W Kanadzie mieszka od cholery rodzin bandytów z OUN-UPA którzy uciekli tam po wojnie i stąd Trudeau jest taki wyrywny w sprawie pomocy neobanderowskim władzom Ukrainy. Chodzi mu o głosujący elektorat.