Rzecznik Pentagonu potwierdził dostarczenie na Ukrainę dwóch systemów obrony powietrznej NASAMS. “Te systemy są na Ukrainie i są w gotowości operacyjnej”.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że na Ukrainę dotarły systemy przeciwlotnicze NASAMS i Aspide.

We wtorek dostarczenie NASAMS na Ukrainę potwierdził rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder. Powiedział, że są one już w gotowości operacyjnej.

Te systemy przyczynią się do [zwiększenia – red.] zdolności obrony powietrznej Ukrainy i pomogą ochronić Ukraińców przez rosyjskimi atakami z powietrza, włącznie z tymi, przeprowadzonymi przez pojazdy latające i rakiety manewrujące” – powiedział rzecznik Departamentu Obrony.

Gen. Ryder odniósł się też rakiet ziemia-powietrze AMRAAM dla systemu NASAMS. Powiedział, że są one dostarczane „z różnych źródeł, w tym z amerykańskich zapasów i tych od naszych sojuszników i partnerów”. Odmówił jednak sprecyzowania, jak Ukraina może wykorzystać pozyskane uzbrojenie i jaki jest jego zasięg.

Nie chcę wchodzić w te szczegóły ze względów operacyjnych. Powiem jednak, że to zapewnia znaczące zdolności w zakresie obrony powietrznej w tym sensie, że może chronić przed (…) atakami dronów, zarówno uzbrojonych, jak i nieuzbrojonych. Może stanowić obronę przez śmigłowcami, rakietami manewrującymi, jak również samolotami załogowymi” – powiedział Ryder.

Dodał też, że każdy system obrony powietrznej jest ze swojej natury złożony, gdyż integruje „wiele różnych aspektów, w tym zdolność wykrywania, odpowiadania”. Powiedział przy tym, że Amerykanie będą w tym obszarze dalej współpracować i konsultować się z Ukraińcami w tym, „jak najlepiej to integrować”, w czasie gdy siły ukraińskie przechodzą z systemów poradzieckich na nowoczesne systemy zachodnie.

Ryder był też dopytywany, czy w związku z doniesieniami w sprawie dostarczania Rosji taktycznych systemów rakiet balistycznych przez Iran, Waszyngton planuje wysłać Ukraińcom rakiety dalekiego zasięgu systemy ATACMS. Rzecznik odpowiedział, że nie ma nic nowego do przekazania w tej sprawie. Zaznaczył, że na razie nie ma potwierdzonych informacji o tym, że irańskie rakiety balistyczne dotarły do Rosji. Zapewnił jednak, że USA będą dokładnie monitorować tę sprawę. Odnosząc się do samych ATACMS powiedział jedynie, że trwają rozmowy z Ukraińcami i sojusznikami, jakie są potrzeby strony ukraińskiej na polu walki. Powiedział też, że kwestia dostarczenia systemów HAWK jest cały czas rozpatrywana i analizowana.

Rzecznik potwierdził, że niedawno żołnierze ukraińscy zakończyli szkolenie w zakresie obsługi NASAMS. Poinformował, że szkolenie zostało przeprowadzone w Europie, ale nie zdradził gdzie. – Te systemy są na Ukrainie i są w gotowości operacyjnej.

Defense.gov / defensedaily.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply