Kaczyński zapowiedział 5 proc. PKB na wojsko

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że Polska będzie przekazywać na obronność nawet 5 proc. PKB. “Chcemy stworzyć bardzo silną polską armię” – podkreślił.

Prezes PiS zaznaczył, że tak duże wydatki mają sprawić, że Rosja uzna, iż “atak na Polskę się nie uda i będzie nieopłacalny”. “Sprawy bezpieczeństwa traktujemy poważnie. Będziemy przekazywać na obronność 3 proc. PKB, a z czasem to będzie 5 proc. Wszystko po to, aby Rosja nas nie zaatakowała. Potrzebujemy silnej armii, aby odstraszyć” – oświadczył Jarosław Kaczyński, cytowany w piątek przez portal Money.pl.

“Stąd nasze wielkie plany zbrojeniowe. Stąd Ustawa o obronie ojczyzny, bo chcemy stworzyć bardzo silną polską armię. Armia to nie jest żadna zabawka czy marnowanie pieniędzy, jak to mówią nasi przeciwnicy ” – podkreślił Kaczyński.

“Musimy być narodem zwartym, uzbrojonym i odważnym. Jeśli takim nie będziemy, to spotkają nas nieszczęścia. Jeśli takim będziemy, to pomożemy sobie i innym” – dodał.

Wydatki na obronność wyniosą w tym roku w Polsce 2,4 proc. PKB. Oznacza to, że Polska znajdzie się w pierwszej dziesiątce krajów, które na ten cel wydają najwięcej. Ustawa o obronie ojczyzny przewiduje, że w 2023 r. będzie to 3 proc. PKB. Cele postawione przez NATO dla krajów członkowskich to 2 proc. PKB.

“Chcemy mieć 500 wyrzutni rakietowych HIMARS; 6-7 pełnych dywizji czterobrygadowych, wielką liczbę Krabów, czołgów, samolotów, dronów rozpoznawczych i bojowych oraz amunicji krążącej” – deklarował w lipcu Jarosław Kaczyński. Zapowiedział także pozyskanie „samolotów przewagi powietrznej”.

Zobacz także: Istotne powiększenie Wojska Polskiego – sześć zamiast czterech dywizji

money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply