Firma z Nowego Targu zajmująca się zbiórką oraz przetwarzaniem odpadów z terenu Podhala została ukarana za wypuszczanie ścieków przemysłowych do rowu. Mandat wyniósł zaledwie 400 złotych.

Jak poinformowała w czwartek Gazeta Krakowska, firma z Nowego Targu zajmująca się zbiórką oraz przetwarzaniem odpadów z terenu Podhala została ukarana za wypuszczanie ścieków przemysłowych do rowu. Mandat wyniósł zaledwie 400 złotych.

„Firma dopuściła się do wprowadzenia do środowiska ścieków przemysłowych bez wymaganego pozwolenia wodno-prawnego. Inspektorzy WIOŚ nałożyli na przedsiębiorcę mandat karny w wysokości 400 zł. Maksymalna kwota, jaką można było ukarać firmę to 500 zł. Na tą kontrolę wezwaliśmy WIOŚ, bo urząd miasta nie ma możliwości nakładania mandatów karnych” – poinformowała w rozmowie z lokalną gazetą Elwira Nowobilska-Majewska z nowotarskiego magistratu.

Sprawa została zgłoszona już dwa miesiące temu. W lipcu, Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie Delegatury w Nowym Sączu po otrzymaniu informacji o zanieczyszczeniu rowu przydrożnego biegnącego wzdłuż drogi krajowej nr 49 na wysokości zakładu FCC Podhale Sp. z o.o. ul. Jana Pawła II 115 w Nowym Targu wraz z pracownikiem Centralnego Laboratorium Badawczego  GIOŚ udali się na miejsce zdarzenia.

Przeprowadzone zostały oględziny wylotu wód opadowych z terenu utwardzonego placu przed zakładem oraz otwartego przydrożnego rowu powyżej i poniżej tego wylotu.  Pomiędzy zaporami w rowie stwierdzono obecność substancji w kolorze ciemnoszarym o wyraźnym, specyficznym gnilnym zapachu. Nie stwierdzono zanieczyszczenia rowu powyżej wylotu. Inspektorzy  pobrali próbki substancji zalegającej w rowie w celu poddania jej analizie laboratoryjnej. Dokonano oględzin studzienki odprowadzającej wody z terenu utwardzonego placu, połączonej zamkniętym kanałem z wylotem z którego nastąpił wyciek substancji. Ze studzienki rewizyjnej pobrano również próbkę do badań.

Zobacz też: Zatrucie Odry. GIOŚ prezentuje wyniki badań wykonanych w Czechach

Kresy.pl/Gazeta Krakowska

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz