Wiceminister kultury komentuje ostatnią wizytę wicepremiera Glińskiego i politykę jaką prowadzą Ukraińcy wobec sporów historycznych.

Sellin poinformował w wywiadzie udzielonemu w niedzielę portalowi wpolityce.pl, że celem polskiego rządu i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest, aby sprawy związane z ekshumacjami i upamiętnieniem ofiar rzezi wołyńskiej zostały przeniesione na szczebel rządowy”. Przypomniał, że na Ukrainie za prowadzenie polityki historycznej odpowiedzialnych tamtejszy IPN.

Uważamy, że zarówno strona polska i ukraińska nie mogą być zakładnikami sporów historycznych, które są ważne i o których musimy dyskutować, ale które uniemożliwią nam realizację współczesnej racji stanu obu państw – twierdzi wiceminister. Dodał także: Jeżeli Ukraińcy, swoimi działaniami utrudniają nam realizację wspólnej dla nas racji stanu, to sami sobie strzelają w stopę.

ZOBACZ TAKŻE: Wiceszef IPN: Nie ma szans na odbudowę pomnika UPA w Hruszowicach

Sellin dodał również, że nasz kraj nigdy nie zgodzi się na porównywanie działań Armii Krajowej z Ukraińską Powstańczą Armią, która – jak przypomniał – miała w swojej ideologii i swoich oficjalnych dokumentach zawarte idee ludobójcze, które realizowała w stosunku do Polaków i Żydów“.

Wiceminister uważa, że z tej części własnej tradycji historycznej Ukraińcy będą musieli wcześniej czy później zrezygnować. Chcemy na ten temat rozmawiać, ale musi być dojrzałość po drugiej stronie. Jeżeli nie będziemy na prawdzie budować naszych relacji, to nie zbudujemy niczego dobrego – podkreśla.

Ukraiński IPN kierowany przez Wołodomyra Wiatrowycza, blokuje prace związane z poszukiwaniem polskich grobów na Ukrainie i ekshumacje z nimi związane. Jak warunek powrotu stawia m. in. odbudowę zburzonego pomnika UPA w Hruszowicach, który wcześniej został tam nielegalnie usunięty.

Kresy.pl / wpolityce.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. greg
  greg :

  Kresy.pl , prosze nie rozpowszechniac tu banderowskiej i michn8kowskiej propagandy,
  i poprawic to falszywe zdanie przy końcu tekstu na ” zburzonego NIELEGALNEGO pomnika UPA, ktory wczesniej zostal przez czynnik spoleczny i Samorzad, za przyzwoleniem wladz LEGALNIE rozebrany”.

 2. gotan
  gotan :

  no i panie Selin..trzeba było bardziej upadlińcom włazić w rzopu…Dać więcej pieniędzy..gazu i czego tylko sobie zażyczyli….Teraz pan kwili?…Pieprzyliście PiSowiaki ile wlezie o wspieraniu UPAdliny…..to teraz zjedzcie tę żabę…Zamiast stosować zasadę symetrii ,to właziliście im do d….O pomnikach stawianych przez upadlińców już było głośno 15 lat temu…i nikt z IPN nie reagował… Teraz Polacy wezmą te rozbiórki w swoje ręce ,skoro rząd nie chce tego tałatajstwa załatwić….Organizujcie kolejne spotkania z banderowcami,wydając nasze pieniądze na bydlaków i potomków ludobójców….Zobaczycie czym dla was to sie skończy.

 3. Gaetano
  Gaetano :

  Następny neobanderowiec usiłuje mydlić oczy nieświadomym swym wyborcom i bezczelnie udaje, że on i jego polskojęzyczny rząd ma zamiar reagować. Mrugający ćwok usiłuje wywrzeć wrażenie podmiotowości, pionek…