Jarosław Sellin: Ukraińcy strzelają sobie w stopę polityką wobec Polski

Wiceminister kultury komentuje ostatnią wizytę wicepremiera Glińskiego i politykę jaką prowadzą Ukraińcy wobec sporów historycznych.

Sellin poinformował w wywiadzie udzielonemu w niedzielę portalowi wpolityce.pl, że celem polskiego rządu i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest, aby sprawy związane z ekshumacjami i upamiętnieniem ofiar rzezi wołyńskiej zostały przeniesione na szczebel rządowy”. Przypomniał, że na Ukrainie za prowadzenie polityki historycznej odpowiedzialnych tamtejszy IPN.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Uważamy, że zarówno strona polska i ukraińska nie mogą być zakładnikami sporów historycznych, które są ważne i o których musimy dyskutować, ale które uniemożliwią nam realizację współczesnej racji stanu obu państw – twierdzi wiceminister. Dodał także: Jeżeli Ukraińcy, swoimi działaniami utrudniają nam realizację wspólnej dla nas racji stanu, to sami sobie strzelają w stopę.

ZOBACZ TAKŻE: Wiceszef IPN: Nie ma szans na odbudowę pomnika UPA w Hruszowicach

Sellin dodał również, że nasz kraj nigdy nie zgodzi się na porównywanie działań Armii Krajowej z Ukraińską Powstańczą Armią, która – jak przypomniał – miała w swojej ideologii i swoich oficjalnych dokumentach zawarte idee ludobójcze, które realizowała w stosunku do Polaków i Żydów„.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiceminister uważa, że z tej części własnej tradycji historycznej Ukraińcy będą musieli wcześniej czy później zrezygnować. Chcemy na ten temat rozmawiać, ale musi być dojrzałość po drugiej stronie. Jeżeli nie będziemy na prawdzie budować naszych relacji, to nie zbudujemy niczego dobrego – podkreśla.

Ukraiński IPN kierowany przez Wołodomyra Wiatrowycza, blokuje prace związane z poszukiwaniem polskich grobów na Ukrainie i ekshumacje z nimi związane. Jak warunek powrotu stawia m. in. odbudowę zburzonego pomnika UPA w Hruszowicach, który wcześniej został tam nielegalnie usunięty.

Kresy.pl / wpolityce.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    gotan :

    no i panie Selin..trzeba było bardziej upadlińcom włazić w rzopu…Dać więcej pieniędzy..gazu i czego tylko sobie zażyczyli….Teraz pan kwili?…Pieprzyliście PiSowiaki ile wlezie o wspieraniu UPAdliny…..to teraz zjedzcie tę żabę…Zamiast stosować zasadę symetrii ,to właziliście im do d….O pomnikach stawianych przez upadlińców już było głośno 15 lat temu…i nikt z IPN nie reagował… Teraz Polacy wezmą te rozbiórki w swoje ręce ,skoro rząd nie chce tego tałatajstwa załatwić….Organizujcie kolejne spotkania z banderowcami,wydając nasze pieniądze na bydlaków i potomków ludobójców….Zobaczycie czym dla was to sie skończy.