Prof. Krzysztof Szwagrzyk ubolewa nad faktem uzależnienia przez Ukrainę zgody na szukanie szczątek Polaków z odbudową pomnika UPA.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk nazywa, w rozmowie z portalem wpolityce.pl, sytuację w której Ukraina uzależnia zgodę na prowadzenie prac ekshumacyjnych od odbudowy pomnika w Hruszowicach niezwykle poważną. Strona ukraińska podjęła niezrozumiałe i krzywdzące dla nas decyzje. Na ich podstawie nie możemy prowadzić żadnych prac poszukiwawczych ani ekshumacyjnych na terenie Ukrainy – przypomina.

Wiceszef IPN poinformował także, że podczas ostatniej wizyty polskiej delegacji w Kijowie z wicepremierem Piotrem Glińskim na czele, zaproponowała ona, aby wydawanie zgód na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne były podejmowane na wyższym, międzyministerialnym poziomie.

ZOBACZ TAKŻE: Szef Ukraińskiego IPN: To Polacy nie chcą rozwiązania sprawy polskich pochówków na Ukrainie

Ukraińcy nie chcieli się na to zgodzić, stwierdzając że dotychczasowa formuła rozmów, prowadzonych między polskim i ukraińskim IPN, jest wystarczająca.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prof. Szwagrzyk podkreślił, że Polska nie ulegnie i nie wyda zgody na odbudowę pomnika UPA w Hruszowicach. Wiceszef IPN tłumaczy, że nie ma takiej możliwości, ponieważ został nielegalnie postawiony. Nie znajdował się na czyimkolwiek grobie. Nie było tam szczątków ludzkich. W Polsce nawet przedstawiciele wrogich formacji, bez względu na to, czy to żołnierze Wehrmachtu czy członkowie UPA, mają prawo do grobów. Są takie miejsca i znajdują się pod opieką państwa. Dotyczy to jednak tylko grobów. Monument w Hruszowicach nie był niczym innym jak pomnikiem ku chwale UPA. Wymieniono na nim cztery sotnie ukraińskie. Na takie upamiętnienie nie będzie polskiej zgody. To jest niemożliwe.

Kresy.pl / wpolityce.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Prof Szwagrzyk,zbędne jest to skomlenie i tłumaczenie się przed banderowcami.Pańskie argumenty banderowskie ludobójcy doskonale znają,o nich wiedzą i się nie przejmują.Wręcz przeciwnie do Pana zamiarów,bandersyny skomlących wykorzystują,kpią,drwią z takich i na pochodach SS-UPA wiwatują.Sorry,ale miejmy w końcu jaja i ustawmy banderowców do pionu,skutecznymi metodami które mamy,a których z giedroyciowskich zdradliwych powodów nie wykorzystujemy.I na Boga,w tym IPN-ie nie bądżcie takimi służalcami i naiwniakami.