Jak podaje middleeastmonitor.com, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Izrael pracują nad planem założenia baz wywiadowczych na jemeńskiej wyspie Sokotra.

Oba kraje znormalizowały stosunki na początku tego miesiąca i już miały podjąć kroki w celu zainstalowania bazy szpiegowskiej na wyspie strategicznie położonej na Morzu Arabskim, około 350 kilometrów na południe od Jemenu.

CZYTAJ TAKŻE: ZEA: Prezydent wydał dekret formalnie znoszący bojkot Izraela

Delegacja izraelskich i emirackich oficerów wywiadu miała przybyć na wyspę Sokotra bardzo niedawno. Zbadano różne lokalizacje w celu założenia planowanych baz wywiadowczych.

Ich celem byłoby gromadzenie informacji wywiadowczych w całym regionie, zwłaszcza z Bab Al-Mandab i na południe od Jemenu, a także z Zatoki Adeńskiej i Rogu Afryki.

Izrael może być zainteresowany monitorowaniem działań bojowników Hutti w Jemenie i ruchu okrętów irańskich.

ZEA miały znormalizować stosunki z Izraelem ze względów bezpieczeństwa, co doprowadziło do oskarżeń, że władcy Emiratów byli w zmowie z państwem syjonistycznym i USA w dyplomatycznej agresji na ich palestyńskich braci.

CZYTAJ TAKŻE: Media: ZEA zgodziły się na umowę z Izraelem w zamian za F-35 od USA. Netanjahu zaprzecza

Pomimo zapewnień ZEA, że umowa normalizacyjna uniemożliwiła dalszą aneksję terytorium palestyńskiego. Krytycy twierdzą, że nie jest to prawda, a porozumienie pomaga tylko premierowi Benjaminowi Netanjahu umocnić swoją pozycję.

Jak pisaliśmy, Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie osiągnęły w połowie sierpnia historyczne porozumienie pokojowe, które doprowadzi do pełnej normalizacji stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami Bliskiego Wschodu. W zawieraniu porozumienia pośredniczył prezydent USA Donald Trump.

Porozumienie przewiduje m.in. zapewnienie muzułmanom większego dostępu do meczetu Al-Aksa na Starym Mieście w Jerozolimie czy umożliwienie  im lotu z Abu Zabi do Tel Awiwu. We wspólnym oświadczeniu stwierdzono także, że Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael natychmiast rozszerzą i przyspieszą współpracę w zakresie leczenia i rozwoju szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi w czasie pandemii.

Kresy.pl / middleeastmonitor.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply