Trzy pomniki, które miały zostać ustawione na polskich cmentarzach w Iranie, od dwóch miesięcy są przetrzymywane w Urzędzie Celnym w Teheranie.

Montaż zatrzymanych pomników jest jednym z ostatnich etapów remontu nekropolii, na których pochowano członków armii Andersa. Remont polskich cmentarzy w Iranie jest przeprowadzany na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach odnowiono i zabezpieczono nagrobki. Na nekropoliach mają zostać zainstalowane pomniki upamiętniające armię Andersa. Mające 3 metry upamiętnienia wykonano w Uzbekistanie – gdzie również znajdują się tam również znajdują się polskie cmentarze, a tamtejsi kamieniarze już wcześniej wykonywano tego typu pomniki.

Trzy z nich zostało jednak zatrzymanych przez irańskich celników dwa miesiące temu. Oficjalnym powodem są problemy z dokumentami. Irańczycy twierdzą, że nie są wypełnione tak powinny.

ZOBACZ TAKŻE: Zakłócono otwarcie wystawy “Armia Skazańców” w Suwałkach [+VIDEO]

Obecnie polska ambasada w Teheranie planuje nad odzyskaniem monumentów, które miały stanąć na nekropoliach w Maszhadzie, Isfahanie i Ahwazie. Polscy pracownicy konsularni twierdzą, że uda im się odzyskać pomniki, ale to musi potrwać.

Dobrej myśli są także odpowiedzialni za remont pracownicy ministerstwa kultury. Twierdzą, że monumenty trafią na nekropolie najpóźniej w listopadzie. Zaznaczyli, że współpraca z władzami Iranu przy remoncie cmentarzy jest sprawna i nie sprawiała do tej pory problemów. Jest to pierwszy raz kiedy natrafiono na problemy, które mają wynikać ze zwykłego nieporozumienia. Wcześniej identyczny monument pojawił się na cmentarzu Dulab w Teheranie.

Od marca do września 1942 roku, w trakcie repatriacji armii generała Andersa z ZSRR do Iranu trafiło ponad 114 tysięcy Polaków, w tym 25 tysięcy cywilów. 13 tysięcy były dziećmi, które umieszczono w Isfahanie, gdzie otwarto dwadzieścia polskojęzycznych szkół z internatami. W Iranie pochowano w sumie 2806 Polaków, w tym 650 wojskowych.

Kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply