Iran wysłał czarne skrzynki z samolotu PS752 Ukraine International Airlines zestrzelonego w pobliżu Teheranu do Francji – poinformowała w sobotę agencja prasowa Unian.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Unian, czarne skrzynki pochodzące z samolotu PS752 Ukraine International Airlines zestrzelonego w pobliżu Teheranu zostały wysłane z Iranu do Francji

„Czarne skrzynki zostały wczoraj przetransportowane do Paryża przez urzędników organizacji lotniczej i sędziego, a ich odczytywanie rozpocznie się w poniedziałek” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych i prawnych Mohsen Baharvand w gazecie Etemad – podała francuska agencja prasowa AFP. Jednocześnie irański urzędnik dodał, że współpraca między irańską delegacją i francuskim rządem przebiegała bardzo sprawnie.

Zobacz też: Irańscy śledczy: ukraiński samolot zapalił się i próbował zawrócić na lotnisko, czarne skrzynki uszkodzone

Rankiem ósmego stycznia lecący do Kijowa samolot UIA PS752 rozbił się krótko po starcie z międzynarodowego lotniska imama Chomeiniego w Teheranie. Przewoził na pokładzie 167 pasażerów i dziewięciu członków załogi. Dwóch pasażerów i członkowie załogi byli Ukraińcami. Było też 82 obywateli Iranu, 63 obywateli Kanady, 10 obywateli Szwecji, czterech obywateli Afganistanu, po trzech obywateli Niemiec i Wielkiej Brytanii. Nikt nie przeżył.

11 stycznia irański prezydent Hassan Rouhani oficjalnie przyznał, że ukraiński samolot pasażerski został zestrzelony przez przypadek w wyniku „błędu ludzkiego” i odpowiedzialni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Kraje członkowskie Międzynarodowej Grupy Koordynacji i Reagowania dla Ofiar Lotu PS752 wielokrotnie domagały się od Iranu przekazania tej grupie „czarnych skrzynek” samolotu. 6 lipca strona irańska obiecała wysłać czarne skrzynki z zestrzelonego ukraińskiego samolotu do Francji w celu rozszyfrowania ich danych przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Zobacz też: Media: w ukraiński samolot trafiły dwie rakiety – opublikowano nowe nagranie [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według raportu irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, irańska jednostka obrony powietrznej, która „zapomniała” o dostosowaniu swojego systemu radarowego, uruchomiła łańcuch komunikacji i błędów, które doprowadziły do ​​zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego w styczniu 2020 roku. Iran zamierza również wysłać swoich przedstawicieli na Ukrainę w lipcu w celu rozpoczęcia negocjacji w sprawie odszkodowania za zestrzelenie samolotu UIA.

14 lipca ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba poinformował, że Kijów nie może zgodzić się ze stwierdzeniem Iranu, że lot 752 linii lotniczych Ukraine International Airlines został zestrzelony przez irańskie wojsko poza Teheranem po prostu w wyniku błędu ludzkiego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy nie wyklucza też, że kraj ten będzie musiał pozwać Iran w sprawie zestrzelenia samolotu PS752 i wnieść sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Kresy.pl/Unian/AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz