Iran tymczasowo zwolnił z więzień 54 tys. osób – poinformowało we wtorek BBC. Wszystko z obawy, żeby ogniska wirusa nie powstały w zatłoczonych zakładach karnych.

Gholamhossein Esmail, rzecznik ds. sądownictwa przekazał informację, że z więzień zwolniono sprawców lekkich przestępstw, u których nie wykryto koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Irański generał: koronawirus to broń wrogiego państwa

W więzieniach pozostały osoby skazane na ponad pięć lat więzienia.

Z więzienia zostanie wypuszczona m.in. Nazainin Zaghari-Ratcliffe, działaczka organizacji charytatywnej z irańskim i brytyjskim obywatelstwem. Kobieta została skazana w 2016 roku na pięć lat więzienia za szpiegostwo. Twierdzi, że jest niewinna.

Mąż Zaghari-Ratcliffe w sobotę twierdził, że Zaghari-Ratcliffe zaraziła się koronawirusem w więzieniu w Teheranie, a władze nie zgadzają się na jej przebadanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Izraelscy naukowcy od czterech lat pracowali nad koronawirusem

W Iranie jak dotąd w wyniku epidemii koronawirusa zmarło 77 osób. Wirusa wykryto u 2336 – w tym m.in. u wiceprezydent kraju i 23 parlamentarzystów. We wtorek minister zdrowia stwierdziła, że liczba potwierdzonych przypadków wzrosła o ponad 50% drugi dzień z rzędu.

Jak pisaliśmy wcześniej koronawirus nie oszczędza w Iranie przedstawicieli władz – chorych jest już 23 parlamentarzystów, zmarł jeden z byłych irańskich dyplomatów – 81-letni Hadi Hosrouszahi, były ambasador Iranu w Watykanie, a także doradca Ajatollaha Chameneiego, Mohammad Mirmohammadi.

Oprócz wiceministra zdrowia, o którego zachorowaniu pisaliśmy, obecność Covid-19 potwierdzono u Masumeh Ebtekar – jednej z 12 wiceprezydentów, odpowiedzialnej za sprawy kobiet i rodziny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Polsce: jest pierwszy potwierdzony przypadek

Wcześniej zachorowanie stwierdził m.in. przewodniczący parlamentarnej komisji do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Minister zdrowia Iranu, Saeed Namaki poinformował w środę, że ogólnokrajowa kampania badania Irańczyków rozpocznie się tego samego dnia. Władze Iranu w walce z wirusem wspiera zespół ekspertów z WHO.

Kresy.pl / BBC

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz