Hasłem wszystkich zgoda będzie – polscy motocykliści odwiedzili rodaków w Brześciu [+FOTO]

Już po raz dziewiąty ruszył rajd motocyklowy „Szlakami Hymnu”, który przez lata rozpoznawał swoistą geografię “Mazurka Dąbrowskiego” – odwiedzając miejsca związane powstaniem naszego hymnu narodowego lub z jego treścią. Tym razem rajd ruszył na Białoruś. Podsumowuje go dla nas działaczka Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, które gościło motocyklistów na zakończenie rajdu.

Motocykliści podróżowali po dawnych Kresach w ramach IX rajdu „Szlakami Hymnu”, aby zwiedzić miejsca i pomniki, związane z historią Polski i powstaniem polskiego hymnu państwowego. Ostatnim przystankiem uczestników rajdu na terenie Białorusi był Brześć, kończący 9 czerwca ich ośmiodzienną podróż po tym kraju. Jak powiedział duchowny opiekun rajdu ks.Jan Zalewski, głownym celem – najważniejszą podstawą tegorocznej wyprawy było ogłoszenie zgody i dobrej przyjaźni pomiędzy naszymi narodami, o czym też świadczy hasło niniejszego rajdu: „Hasłem wszystkich zgoda będzie”. Motocykliści zwiedzili kościól pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu, gdzie odbyła się wspólna Msza Święta celebrowana przez księdza z parafii i przedstawicieli duchowieństwa z rajdu.

Pod dewizą „Hasłem wszystkich zgoda będzie” rajdowcy jechali po raz pierwszy. Taka jest idea „Szlakami Hymnu” – każdy rok brać nowe hasło, przy czym każdorazowo hasło pochodzi z tekstu originalnej wersji hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej. Kierunek wyprawy wybiera się też nieprzypadkowo, a tylko do tych krajów, w których rozgrywały się historyczne wydarzenia będące natchnieniem dla Józefa Wybickiego i były wzmiankowane w hymnie. Ze słów inicjatora rajdu ks. Zalewskiego wynika, że w taki sposób uczestnicy rajdu chcą uświadomić Polakom sens hymnu i poszerzają ich wiedzę o własnej historii: “Idea zorganizowania takiego rajdu powstała u mnie podczas pracy w Danii. Jednego razu dowiedziałem się, że żyję niedaleko miejsc, gdzie w XVII wieku odbywały się bitwy wojny szwedzkiej. Nie wiedziałem wcześniej o tym nie tylko ja, ale i wszyscy Polacy, którzy tam mieszkali. Wiedzieli tylko profesorzy na uniwersytecie. Wtedy ja sobie postanowiłem, że muszę przejechać taki szlak. Ale potem przyszedł do mnie taki pomysł, że skoro w Danii nikt o tym nie wiedział, w Polsce mało kto wiedzial, warto każdą część Mazurka Dąbrowskiego uczcić osobnym rajdem, bo wielu ludzi śpiewając hymn, nie rozumie dokładnie, o co chodzi w tych zwrotkach”

Tym sposobem rajdowcy mają już za sobą tysiące kilometrów oraz 9 zorganizowanych wypraw “Szlakami Hymnu”. W ramach projektu zjeździli już wiele państw w Europie. W roku 2011 hasłem rajdu był wers “Z ziemi Włoskiej do Polski”. Rajd zwiedził miejsca we Włoszech, gdzie w 1797 roku Józef Wybicki napisał hymn. Pod dewizą “Dał nam przykład Bonaparte” motocyklisci pojechali do Francji i Hiszpanii. W 2012 roku była wyprawa „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę” – do Moskwy. W roku 2014 z hasłem „Słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany” rajd przejechał przez Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Rumunię i Ukrainę.

Na Białoruś, jak powiedział ks. Jan Zalewski, rajdowcy przyjechali z kilku powodów. Po pierwsze, w oryginalnej wersii hymnu Józef Wybicki wspomina naszego ziomka – Tadeusza Kościuszko w zwrótce “Dosyć tej niewoli, mamy Racławickie Kosy, Kościuszkę, Bóg pozwoli”. Chodzi tu o to, że w czasie napisania hymnu autor, będąc we Włoszech z Polskimi Legionami, razem ze swymi ziomkami oczekiwał na powrot Kościuszki z Ameryki i spodziewał się jego pomocy. Drugim powodem dla zwiedzania Białorusi była chęć zwiedzania miejsc i pomników związanych z historią Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak głównym celem dzisiejszej wyprawy, jak powiedział ks. Zalewski, było zapoznanie się z ludźmi, którzy tu mieszkają pod hasłem zgody i jej ogłoszenie pomiędzy naszymi narodami: „Przyjechaliśmy na Białoruś pod takim hasłem, bo słyszeliśmy, że ludzie tutaj nie są życzliwi. My chcieliśmy to poprawić i nawiązać z nimi dobrą przyjaźn, dlatego przejechaliśmy całą Białoruś i poznaliśmy wielu dobrych ludzi, ogłoszając zgodę pomiędzy naszymi narodami, przecież Kościuszko – to nie jedyne, co nas lączy”.

Mówiąc o przyszłych wyprawach ks. Zalewski zapowiedział, że był to ostatni rajd w ramach programu „Szlakami Hymnu”, ale planuje wkrótce zorganizować całkowicie nowy rajd, skierowany na poszerzenie chrześcijańskiej świadomości Polaków. Planuje się, że w przyszłych wyprawach motocykliści będą zwiedzać ważne dla chrześcijańskiej wiary miejsca i zabytki, nie tylko katolickie, lecz również prawosławne.
Julia Biełorusowa

facebook.com/Forum-Polskich-Inicjatyw-Lokalnych-Brześcia-i-Obwodu-Brzeskiego/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply