Według gubernatora rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego, plany budowy w Polsce kanału przez Mierzeję Wiślaną stanowią zagrożenie dla ekologii i wywołują obawy w Kaliningradzie. Projekt w jego ocenie, jako nieuzgodniony z Rosją, jest niezgodny z prawem.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie gubernatora obwodu kaliningradzkiego Antona Alichanowa dla agencji TASS poruszono m.in. temat planów Polski ws. przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Alichanow powiedział w niej, że bez uzgodnienia ze stroną rosyjską projekt jest niezgodny z prawem, gdyż dotyczy interesów nie tylko Polski, ale również Rosji.

„Niestety, nasze instrumenty są niewystarczające, aby rozwiązać problem” – powiedział Rosjanin, wyrażając przy tym nadzieję, że rosyjskie MSZ uda się skutecznie interweniować w tej sprawie, wzywają stronę polską do “wypełnienia zobowiązań, które istnieją między naszymi państwami”.

 

Zdaniem gubernatora obwodu kaliningradzkiego, polski projekt “niesie ryzyko dla ekologii Zalewu” Wiślanego i ogółem dla istnienia mierzei.

„My obawiamy się, że u nas znikną ryby, dlatego że zmieni się stopień zasolenia zalewu” – tłumaczył. Dodał, że po polskiej stronie, tam gdzie planowane są prace budowlane, „różne gatunki ryb mają tarło”.

Alichanow podważał też argument Polski, dotyczący umożliwienia dostępu do portu w Elblągu, bo według niego już teraz jest to możliwe. Dodaje, że Polakom „nikt nigdy nie odmawiał (…) tego prawa” i nie widzi tu żadnych problemów. Obecnie jedyne połączenie między Zalewem Wiślanym i Elblągiem a Bałtykiem prowadzi przez Cieśninę Pilawską, kontrolowaną przez Rosję. W 2009 roku zawarto polsko-rosyjską umowę o żegludze po Zalewie Wiślanym, która reguluje ruch polskich i rosyjskich statków po Zalewie, a samych polskich przez cieśninę.

Gubernator wyraził też opinię, że działania polityków nie wpływają na kontakty społeczne i biznesowe Kaliningradu z sąsiednimi regionami Litwy i Polski, podając jako przykład doroczne forum regionów partnerskich obwodu kaliningradzkiego i forum przedsiębiorców regionu bałtyckiego. Jego zdaniem, kontakty biznesowe, a także kontakty na szczeblu miast i regionów są na dobrym poziomie.

Ponadto, Alichanow przypomniał o realizowaniu programów współpracy transgranicznej Rosji z Polską (o wartości 62,3 mln euro, z czego 41,65 mln pochodzi ze środków EU, a reszta z budżetu FR) i Litwą (o wartości 25 mln euro). Dotyczą one współpracy gospodarczej, środowiskowej, społecznej i kulturalnej.

Czytaj także: Prace przy przekopie Mierzei Wiślanej zostaną wstrzymane? Ministerstwo czeka na stanowisko KE

portalmorski.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Zaznaczam ,że nie wiem ile w tym prawdy ,ale swego czasu czytałem ,że Szwecja chce urządzić w Elblągu ,Ukraińcom okno na Bałtyk ? I stąd (być może) pomysł przekopania mierzei i zrobienia z ww.miasta portu morskiego ? Jak zaznaczyłem na wstępie ,może jest to przysłowiowy fake news,ale patrząc na zaangażowanie obecnych władz w ten pomysł ,coś może być na rzeczy?