Nie będzie zakazu wjazdu do Królewca dla polskich ciężarówek

Polskie ciężarówki nie będą miały zakazu wjazdu do obwodu królewieckiego. Poinformował o tym w swoim oficjalnym kanale telegramowym gubernator obwodu Anton Alichanow.

Anton Alichanow poinformował w środę, że polskie ciężarówki nie będą miały zakazu jazdy w obwodzie królewieckim.

„Biorąc pod uwagę nasze położenie geograficzne, zakaz pracy polskich firm transportowych nie zostanie rozszerzony na region” – powiedział Alichanow, zaznaczając, że obywatele Polski stanowią 15-18% zagranicznych przewoźników dostarczających towary do obwodu królewieckiego.

Władze regionu, zdaniem wojewody, dopracowały tę kwestię z rosyjskim MSZ i Ministerstwem Transportu Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, że przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin chce “zakazania Polsce czerpania korzyści z Rosji”. Chce zatrzymania przejazdu polskich ciężarówek po terytorium Rosji. “Koszty Polski w tym przypadku mogą wynieść około 8,5 mld euro. Zdaniem ekspertów, ucierpi lub zbankrutuje ok. 2 tys. polskich firm transportowych, które zatrudniają ponad 20 tys. kierowców” – wskazał. 

“Niech towary zostaną załadowane na rosyjskie ciężarówki. Nasi obywatele będą zarabiać na transporcie” stwierdził.

Wołodin, stwierdził w niedzielnym wpisie na Telegramie, że Polska “zdradza pamięć historyczną” i wykreśla znaczenie ofiary, jaką złożyli radzieccy żołnierze na polskiej ziemi. “Jedna trzecia obecnych ziem Polski – obszarów z rozwiniętą infrastrukturą, przedsiębiorstwami przemysłowymi, a także bogatych w surowce naturalne – stała się jej częścią po II wojnie światowej tylko dzięki naszemu państwu” – napisał.

Jego zdaniem Polska otrzymała na odbudowę od Związku Radzieckiego ponad 750 miliardów dolarów. Dodał, że za te środki odbudowano ponad 800 obiektów przemysłowych, energetycznych i transportowych.

Wołodin uważa, że obecna Polska istnieje tylko dzięki tamtej “historycznej pomocy”.

Szef Dumy skrytykował też “rozbiórkę pomników radzieckiego żołnierza-wyzwoleńcy”. Zarzucił Polsce zamykanie rosyjskich szkół i “kradzież rosyjskiej własności”.

Postuluje też rewizję granic i żąda od Polski 750 miliardów dolarów za “wyzwolenie spod niemieckiej okupacji”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply