Przewodniczący rosyjskiej Dumy żąda od Polski 750 miliardów dolarów za “wyzwolenie spod niemieckiej okupacji”. Postuluje też rewizję granic.

Polityk Jednej Rosji i przewodniczący rosyjskiej Dumy, Wiaczesław Wołodin, stwierdził w niedzielnym wpisie na Telegramie, że Polska “zdradza pamięć historyczną” i wykreśla znaczenie ofiary, jaką złożyli radzieccy żołnierze na polskiej ziemi. “Jedna trzecia obecnych ziem Polski – obszarów z rozwiniętą infrastrukturą, przedsiębiorstwami przemysłowymi, a także bogatych w surowce naturalne – stała się jej częścią po II wojnie światowej tylko dzięki naszemu państwu” – napisał.

Jego zdaniem Polska otrzymała na odbudowę od Związku Radzieckiego ponad 750 miliardów dolarów. Dodał, że za te środki odbudowano ponad 800 obiektów przemysłowych, energetycznych i transportowych.

Wołodin uważa, że obecna Polska istnieje tylko dzięki tamtej “historycznej pomocy”.

Szef Dumy skrytykował też “rozbiórkę pomników radzieckiego żołnierza-wyzwoleńcy”. Zarzucił Polsce zamykanie rosyjskich szkół i “kradzież rosyjskiej własności”.

Postuluje też rewizję granic i żąda od Polski 750 miliardów dolarów za “wyzwolenie spod niemieckiej okupacji”.

Zobacz także: Miedwiediew: Rosja odpowie wszelkimi środkami na przyjęcie Ukrainy do NATO

“Odrzucając wspólną historię, obrażając pamięć naszych żołnierzy i oficerów, Polska musi zwrócić ziemie zdobyte w wyniku II wojny światowej i zrekompensować naszemu krajowi środki wydane na nią w czasie wojny i w latach powojennych” – napisał.

Polityk postuluje także “zakazanie Polsce czerpania korzyści z Rosji”. Chce zatrzymania przejazdu polskich ciężarówek po terytorium Rosji. “Koszty Polski w tym przypadku mogą wynieść około 8,5 mld euro. Zdaniem ekspertów, ucierpi lub zbankrutuje ok. 2 tys. polskich firm transportowych, które zatrudniają ponad 20 tys. kierowców” – wskazał. 

“Niech towary zostaną załadowane na rosyjskie ciężarówki. Nasi obywatele będą zarabiać na transporcie” stwierdził.

Zobacz także: “Ten kraj zniknie” – Miedwiediew grozi Polsce i nazywa Morawieckiego “niedorozwiniętym idiotą”

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  PYTANIE KTÓRĘDY TE CIĘŻARÓWKO POJADĄ ,CHYBA NIE PRZEZ POLSKĘ . POZA TYM ZSRR NIE ZAPŁACIŁ NAM ZA WYWIEZIONE Z POLSKI TUŻ PO WOJNIE DOBRA DUŻO PRZEWYŻSZAJĄCE TE 750 MILIARDÓW, A POTEM NASZĄ PRODUJCJĘ ZA PÓŁDARMO ZA PRL, STATKI Z ZACHODNIM WYPOSAŻENIEM , NAJLEPSZY WĘGIEL ZA NĘDZNĄ RUDĘ ŻELAZA Z REPUBLIKI UKRAINY, KREDYTY ,KTÓRE ONI BRALI A MY SPŁACALIŚMY ITD, ITD. KTO NAM ZWRÓCI ZA ZABITYCH PRZEZ WOJNĘ PO PAKCIE R-MOŁOTOW , ZA ZRABOWANE ZIEMIE , SUROWCE, DOMY, KULTURĘ . TO ZROBILI SOWIECI NA SPÓŁKĘ Z NIEMCAMI. TERAZ TE NASZE ZIEMIE ZAJMUJE TRZECI NASZ NAJWIĘKSZY WRÓG – UKRAIŃSCY POTOMKOWIE BANDEROWCÓW. NIECH ZWRÓCĄ SIĘ DO ZEŁEŃSKIEGO , MOŻE IM ZAPŁACI , ALBO NIECH SAMI SOBIE ZABIORĄ .

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Jeszcze jedno – dlaczego nie żąda odszkodowania od RFN, AUSTRII, FINLANDII, częś ciowo NORWEGII, JAPONII, UKRAINY, WĘGIER, CZECH I SŁOWACJI, BUŁGARII, RUMUNII, ŁOTWY, LITWY , ESTONII, GRUZJI – jeśli o czymś zapomniałem to proszę uzupełnić . Takie kraje jak Wietnam, Korea,Chiny mandżurskie tez można by podciągnąć jako wyzwolone od państw Osi ale nie będę sie pastwił nad głupotą tego aparatczyka.

 3. Wronq
  Wronq :

  Zrabowali nam pół Polski a teraz śmie cokolwiek się dopominać.
  Przede wszystkim Rosja, Ukraina i Bialorus muszą zwrócić i zadośćuczynić za to co zrobiły. Ukraina i Bialorus to zwrot Kresow plus odszkodowania , zwłaszcza od Ukrainy za Wołyń i zniewolenie Polski bo ukraincy stanowili 15% mieszkancow ZSRR. Od Rosji reszta Prus plus ropa i gaz za free prze 50 lat.

  Po spełnieniu tych warunków możemy budować na nowo relacje pamiętając oczywiście o wszystkim co się wydarzyło…