Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak określił Chiny jako największe wyzwanie dla świata. Słowa padły pod koniec szczytu grupy G7 w Hiroszimie w Japonii.

Pod koniec szczytu G7 w Japonii brytyjski premier opisał Pekin jako “autorytarny” i “asertywny”. “Chiny stanowią największe wyzwanie naszych czasów dla globalnego bezpieczeństwa i dobrobytu” – oświadczył, cytowany w niedzielę przez portal Politico.

“Są coraz bardziej autorytarne w kraju i asertywne za granicą” – podkreślił.

“Będziemy współpracować jako G7 i inne kraje, aby upewnić się, że możemy zmniejszyć ryzyko i podatność łańcuchów dostaw [na politykę Chin], podjąć kroki niezbędne do ochrony przed wrogimi inwestycjami i zrobić to w sposób, który nie szkodzi sobie nawzajem” – powiedział Sunak.

Politico przypomina, że w sobotę przywódcy G7 wydali “twarde oświadczenie” wobec Pekinu. Zgodzili się na dywersyfikację źródeł krytycznych minerałów i utworzenie nowej platformy koordynacyjnej w celu przeciwdziałania przymusowi gospodarczemu. Potępili także próby zmiany status quo na Morzu Południowochińskim.

Zobacz także: Wielka Brytania przeciw Chinom i Rosji – dokument strategiczny

Oświadczenie wywołało krytyczną reakcję rzecznika chińskiego MSZ, który oskarżył państwa G7 o ingerowanie w wewnętrzne sprawy Chin.

Sunak znajduje się pod coraz większą presją ze strony członków Partii Konserwatywnej, by zaostrzyć stanowisko rządu wobec Chin.

Zobacz także: Macron znów mówi o “europejskiej autonomii strategicznej”

politico.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply