Na łamach „New York Times” Jan T. Gross skrytykował ostatni Marsz Niepodległości w Warszawie. Napisał, że marsz współorganizowały „dwie organizacje neofaszystowskie”, a dziesiątki tysięcy uczestników krzyczało „Sieg Heil!” i „Ku Klux Klan!”. Jego zdaniem to zagrożenie dla UE.

Jan T. Gross na łamach amerykańskiego dziennika „New York Times” wyraźnie sugeruje, że ostatni Marsz Niepodległości pokazuje, iż Polska zmierza w stronę neonazizmu.

– Jeśli chcesz wiedzieć, dokąd zmierza Polska, nie szukaj dalej niż wydarzenia z ostatniej soboty w Warszawie – pisze Gross. – Dziesiątki tysięcy ludzi – wielu młodych mężczyzn, a także niektórzy rodzice z dziećmi – przybywali do stolicy Polski, aby świętować Dzień Niepodległości w marszu zorganizowanym częściowo przez dwie organizacje neofaszystowskie.

– Wymachiwali biało-czerwonymi polskimi flagami, potrząsali płonącymi pochodniami i mieli na sobie symbole „białej siły”. Nieśli transparenty z napisem „Śmierć wrogom ojczyzny” i krzyczeli: „Sieg Heil!” i „Ku Klux Klan!” – pisze Gross.

Jego zdaniem, „polscy przywódcy wypuścili z butelki złego dżina”.

– To, czego byliśmy świadkami na ulicach Warszawy, stanowi zagrożenie nie tylko dla liberalnej demokracji w Polsce, ale także dla stabilności i dobrobytu Unii Europejskiej uważa Gross.

– Połowa z sześciu milionów żydowskich ofiar Holokaustu to Polacy. Dwa miliony Polaków zostało zabitych podczas okupacji niemieckiej. Ile zgonów trzeba, aby przywódcy dowiedzieli się, że słowa i idee mogą zabić? – napisał.

Przeczytaj: Gross: Polacy zabili dziesiątki tysięcy Żydów, ponownie idziemy w stronę autorytaryzmu

Przypomnijmy, że w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna powiedział, że rząd PiS odpowiada za „przyzwolenie dla mowy nienawiści” podczas Marszu Niepodległości i domaga się dymisji Beaty Szydło wraz z całym jej gabinetem.

– [Oni] są odpowiedzialni za te zachowania. To rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenia dla mowy nienawiści, dla takich zachowań, dla agresji i wewnętrznej wojny, dla hołubienia bojówek, które z nacjonalistycznych haseł próbują tworzyć język polityczny – mówił Schetyna.

Szef PO poinformował, że rozmawiał już o tym z liderami PSL i Nowoczesnej. Powiedział, że wniosek o odwołanie rządu zostanie uzasadniony i podpisany wspólnie przez wszystkie trzy partie.

Przypomnijmy, że wcześniej szef PO domagał się zdelegalizowania organizacji narodowych, organizujących Marsz Niepodległości.

Nytimes.com / wpolityce.pl / Kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  Janie Tomaszu Gross,wstydu nie masz,bzdury prawisz ,jak półgłówek plujesz.Żaden z ciebie socjolog,czy historyk,raczej nienawistny polski Żyd propagandysta.Kłamiesz i konfabulujesz na wyrost.O Marszu Niepodległości w Warszawie masz więcej urojen niż rzetelnej wiedzy.Okrzyki “Sieg Heil”niemieckich kibiców na stadionie w Czechach przenosisz na marsz w Warszawie.Radosną twórczość Anne Applebaum w sprawie “Ku-Klux-Klan” w Ussmanii warszawskiemu marszowi przypisujesz-dla ciebie w globalnej żydomanii to z Polską wszystko jedno.W zawistnej nienawiści nie akceptujesz patriotycznego przebudzenia Polaków,świętujących dumnie i tłumnie rocznicę odzyskania swej niepodległości.Tobie bowiem śni się judeopolonia,jej nie odżałujesz.

 2. gotan
  gotan :

  jak każdy pejsaty plecie bzdury….Z Waszyngtonu miał bardzo dobry widok na Marsz Niepodległości…Jak przyleci do W-wy cofnąć dziada na porót do samolotu i niech wraca skąd przyleciał….wtedy wyostrzy mu się wzrok…..Żydowski karaluch !

  • jwu
   jwu :

   @jaro7 Jest jeszcze jedna nacja ,która dla naszych rządzących jest nietykalna.Nacja ,której przedstawiciele są na liście represjonowanych. Pomimo tego ,że nie byli ofiarami tylko katami.

 3. ProPatria
  ProPatria :

  Antypolski pomiot znów szaleje, trzeba mu więc zamknąć usta paroma odznaczeniami, tytułami naukowymi i pieniędzmi… Szkoda, że nikt z miernot rządzących naszym krajem do tej pory nie pojął, że banderowcy i pewne grupy ludzi będą nas z całą zawziętością nienawidziły pomimo kalania się przed nimi, odznaczania niezasłużonymi medalami, hojnego obdarowywania finansowo etc. Trzeba po prostu robić swoje i tego typu postawy piętnować a nie nagradzać. Niestety tego typu proste, logiczne wnioski są nieosiągalne dla elyt…

 4. Mazowszanin jeden
  Mazowszanin jeden :

  To, że Gross to kłamca to jest oczywiste i nie ulega wątpliwości. Pozostaje jednak jeszcze pewna sprawa do wyjaśnienia: czy jest certyfikowanym (w sensie: zdiagnozowanym), czy też niecertyfikowanym schizofrenikiem (co by tłumaczyło jego brednie wyssane z pewnej części ciała i było usprawiedliwieniem jego aktywności pieprzenia jak potłuczony) .

 5. Kojoto
  Kojoto :

  co to za historyk, skoro powiela dawno już obalaony mit 6mln żydowskich ofiar..? Widać wyraźnie, że to zwykła opłacona prostytutka medialna, która kłamie tak jak mu każą. Gdyby zapłacili i kazali mu przed kamerami zdjąć spodnie i się wypiąć przed kudłatym brudasem – to by to zrobił ze swoim plugawym uśmieszkiem…