Na łamach „New York Times” Jan T. Gross skrytykował ostatni Marsz Niepodległości w Warszawie. Napisał, że marsz współorganizowały „dwie organizacje neofaszystowskie”, a dziesiątki tysięcy uczestników krzyczało „Sieg Heil!” i „Ku Klux Klan!”. Jego zdaniem to zagrożenie dla UE.

Jan T. Gross na łamach amerykańskiego dziennika „New York Times” wyraźnie sugeruje, że ostatni Marsz Niepodległości pokazuje, iż Polska zmierza w stronę neonazizmu.

– Jeśli chcesz wiedzieć, dokąd zmierza Polska, nie szukaj dalej niż wydarzenia z ostatniej soboty w Warszawie – pisze Gross. – Dziesiątki tysięcy ludzi – wielu młodych mężczyzn, a także niektórzy rodzice z dziećmi – przybywali do stolicy Polski, aby świętować Dzień Niepodległości w marszu zorganizowanym częściowo przez dwie organizacje neofaszystowskie.

– Wymachiwali biało-czerwonymi polskimi flagami, potrząsali płonącymi pochodniami i mieli na sobie symbole „białej siły”. Nieśli transparenty z napisem „Śmierć wrogom ojczyzny” i krzyczeli: „Sieg Heil!” i „Ku Klux Klan!” – pisze Gross.

Jego zdaniem, „polscy przywódcy wypuścili z butelki złego dżina”.

– To, czego byliśmy świadkami na ulicach Warszawy, stanowi zagrożenie nie tylko dla liberalnej demokracji w Polsce, ale także dla stabilności i dobrobytu Unii Europejskiej uważa Gross.

– Połowa z sześciu milionów żydowskich ofiar Holokaustu to Polacy. Dwa miliony Polaków zostało zabitych podczas okupacji niemieckiej. Ile zgonów trzeba, aby przywódcy dowiedzieli się, że słowa i idee mogą zabić? – napisał.

Przeczytaj: Gross: Polacy zabili dziesiątki tysięcy Żydów, ponownie idziemy w stronę autorytaryzmu

Przypomnijmy, że w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna powiedział, że rząd PiS odpowiada za „przyzwolenie dla mowy nienawiści” podczas Marszu Niepodległości i domaga się dymisji Beaty Szydło wraz z całym jej gabinetem.

– [Oni] są odpowiedzialni za te zachowania. To rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenia dla mowy nienawiści, dla takich zachowań, dla agresji i wewnętrznej wojny, dla hołubienia bojówek, które z nacjonalistycznych haseł próbują tworzyć język polityczny – mówił Schetyna.

Szef PO poinformował, że rozmawiał już o tym z liderami PSL i Nowoczesnej. Powiedział, że wniosek o odwołanie rządu zostanie uzasadniony i podpisany wspólnie przez wszystkie trzy partie.

Przypomnijmy, że wcześniej szef PO domagał się zdelegalizowania organizacji narodowych, organizujących Marsz Niepodległości.

Nytimes.com / wpolityce.pl / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Janie Tomaszu Gross,wstydu nie masz,bzdury prawisz ,jak półgłówek plujesz.Żaden z ciebie socjolog,czy historyk,raczej nienawistny polski Żyd propagandysta.Kłamiesz i konfabulujesz na wyrost.O Marszu Niepodległości w Warszawie masz więcej urojen niż rzetelnej wiedzy.Okrzyki „Sieg Heil”niemieckich kibiców na stadionie w Czechach przenosisz na marsz w Warszawie.Radosną twórczość Anne Applebaum w sprawie „Ku-Klux-Klan” w Ussmanii warszawskiemu marszowi przypisujesz-dla ciebie w globalnej żydomanii to z Polską wszystko jedno.W zawistnej nienawiści nie akceptujesz patriotycznego przebudzenia Polaków,świętujących dumnie i tłumnie rocznicę odzyskania swej niepodległości.Tobie bowiem śni się judeopolonia,jej nie odżałujesz.

 2. ProPatria
  ProPatria :

  Antypolski pomiot znów szaleje, trzeba mu więc zamknąć usta paroma odznaczeniami, tytułami naukowymi i pieniędzmi… Szkoda, że nikt z miernot rządzących naszym krajem do tej pory nie pojął, że banderowcy i pewne grupy ludzi będą nas z całą zawziętością nienawidziły pomimo kalania się przed nimi, odznaczania niezasłużonymi medalami, hojnego obdarowywania finansowo etc. Trzeba po prostu robić swoje i tego typu postawy piętnować a nie nagradzać. Niestety tego typu proste, logiczne wnioski są nieosiągalne dla elyt…

 3. Kojoto
  Kojoto :

  co to za historyk, skoro powiela dawno już obalaony mit 6mln żydowskich ofiar..? Widać wyraźnie, że to zwykła opłacona prostytutka medialna, która kłamie tak jak mu każą. Gdyby zapłacili i kazali mu przed kamerami zdjąć spodnie i się wypiąć przed kudłatym brudasem – to by to zrobił ze swoim plugawym uśmieszkiem…