W ramach umowy o wartości 1,68 miliarda dolarów zawartej między Izraelem a Grecją, Greckie Siły Powietrzne zakupią od Izraela 10 samolotów M-346, a izraelska firma Elbit Systems utworzy w Grecji szkołę latania i będzie obsługiwać samoloty szkoleniowe – poinformował we wtorek Defense News.

Jak poinformował we wtorek portal Defense News, Greckie Siły Powietrzne zakupią od Izraela 10 samolotów M-346, a izraelska firma Elbit Systems utworzy w Grecji szkołę latania i będzie obsługiwać samoloty szkoleniowe. Umowa warta jest 1,68 miliarda dolarów.

Izrael zapewni również symulatory, szkolenia i wsparcie logistyczne w ramach 20-letniej umowy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Minister Obrony Izraela Benny Gantz powiedział, że umowa odzwierciedla doskonałe i rozwijające się stosunki z Grecją. „To długoterminowe partnerstwo, które będzie służyć interesom zarówno Izraela jak i Grecji, stworzy setki miejsc pracy w obu krajach i będzie promować stabilność w regionie Morza Śródziemnego” – przekonywał, pochwalając „niedawne wzmocnienie stosunków obronnych między naszymi krajami”. Minister oczekuje, że przyjazne stosunki będą się dalej pogłębiać.

Dyrektor generalny firmy, Bezhalel Machlis przekazał: „Ten wybór potwierdza naszą wiodącą pozycję w dziedzinie szkoleń, dostarczając sprawdzonej wiedzy i sprawdzonych technologii, które poprawiają gotowość przy jednoczesnym obniżeniu kosztów”.

Zobacz też: Izraelskie F-35 ćwiczyły na Cyprze

Izraelska Dyrekcja ds. Międzynarodowej Współpracy Obronnej w Ministerstwie Obrony, znana również jako SIBAT, podpisze umowę wraz z Elbit Systems. „To nie jest tylko umowa eksportowa w dziedzinie obronności, ale raczej partnerstwo na co najmniej 20 lat” – powiedział szef SIBAT Yair Kulas. „Chciałbym podziękować greckiemu Ministerstwu Obrony Narodowej za zaufanie i powierzenie tego ważnego zadania Ministerstwu Obrony Izraela i naszemu doskonałemu przemysłowi obronnemu”.

Szkoła lotnicza będzie oparta na izraelskiej akademii latania. M-346 nosi w Izraelu „Lavi” i został wybrany przez ten kraj w 2012 roku do szkolenia pilotów.

Zobacz też: Grecja „zrobi wszystko, co niezbędne, aby bronić swoich suwerennych praw”. Rośnie napięcie na Morzu Śródziemnym

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz